avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate predator

Activitate predator

Buna ziua, in data de 18.10.2019 am fost surprins de o camera de rovinieta fixa fara a avea efectuata plata vinietei pe acea zi, in 6.2.2020 am primit o instiintare cu privire la o amenda de rovinieta. Procesul verbal a fost intocnit in 14.1.2020, mai este vreo sansa de castig in instanta, daca au trecut mai mult de doua luni de la data in care am fost surprins de acea camera. Multumesc
Buna ziua, anul trecut am avut un accident din care am iesit vinovat, am facut plangere impotriva pv, am castigat, dar politia a facut apel, iar in urma apelului pv a ramas valabil. Avocatul care "m-a ajutat" nu mi-a spus ca exista o perioada de 15zile in care trebuie sa depun permisul dupa terminarea procesului si mi-au fost adaugate inca 30zile, in total 90zile de suspendare. Am depus permisul dupa ce am primit de la politie o notificare prin posta. Intrebarea mea este, exista vreo modalitate sa reduc acea perioada de 90zile? Nu am avut antecedente in ultimii 3ani.
Ideea e ca el avand viteza nu a mai putut tine distanta a durat cateva clipe cand a intrat in sens si m-a lovit, in momentul coliziunii ambii eram pe banda 2, cum am spus sensul este mic. Pe langa asta ce se intampla cu asigurarea daca a mea nu era valabila doar din urmatoarea zi si el avea CASCO.
eu eram pe banda 2 inainte de a intra si dupa ce am intrat in sens ( sensul fiind liber cand am intrat), sensul este mic(centrul lui) ca dimensiune, cu doua benzi, persoana care m-a lovit a venit cu viteza afara fiind si vreme nefavorabila, carosabil ud, ploua, eu mergand incet pt ca trebuia sa fac virajul, cand am intrat am si semnalizat stanga. Sensul are 3 intrari(iesiri) eu am iesit din stanga lui iar el din dreapta mea, cand am intrat in sens el era la aprox 50m de intrarea in sens
am ramas pe banda 2, si el cred ca tot pe banda 2 era, ideea e ca eu eram in sens inainte sa intre el si sensul e destul de mic
Buna ziua, am avut un accident cu masina in interiorul unui sens giratoriu, eu eram pe banda 2 sa fac bucla sensului la stanga cand cu viteza din stanga a venit un alt vehicul si m-a lovit( daunele mele roata stanga, bara, aripa, usa + airbaguri sarite), problema este ca am fost declarat vinovat ca nu am acordat prioritate, dar ce prioritate sa acord cand deja eram in interiorul sensului giratoriu, plus de asta am si martor care era in spatele meu cu masina care a vazut cum s-a intamplat si ma sustine ca am fost in sens inainte celui care m-a lovit. In procesul verbal cel care m-a lovit a spus ca era in sens, iar eu am mentionat ca nu sunt de acord spunand ca eu eram deja in sens. Pe langa asta eu am avut polita RCA expirata, valabila doar din urmatoarea zi, in ziua accidentului a fost facuta polita, iar cel care m-a lovit avea CASCO si masina lui era inmatriculata pe Belgia. Ce pot face in legatura cu aceste probleme. Multumesc.
Nu am niciun fel de act care atesta radierea, am doar contractul de vanzare-cumparare, la depunerea talonului mai bine spus Certificatului de inregistrare si a numarului( nu este talon de la politie cum sunt cele de la moto/autovehicule, a fost inmatriculat doar pe primarie) , mi s-a spus ca nu mai este nevoie de altceva, problema este ca nici ei nu stiu ce au facut cu ele si nu stiu cum sa fac sa il sterg de la plata impozitului.
Buna ziua, vin cu o problema legata de plata impozitului unui moped, ce s-a vandut in urma cu 5-6 ani, dar functionarii primariei localitatii pe care a fost inmatriculat mopedul nu si-au facut treaba si inca este taxat la impozit chiar daca am depus toate actele pt radierea lui( talon, contractul de vanzare-cumparare si numarul de inmatriculare). Ce pot face in aceasta privinta, daca acum doi ani cand am intrebat la primarie de aceasta gresala, ei m-au intrebat unde sunt talonul si nr de inmatriculare, eu depunandu-le in aprox. 2-3 zile de la data vanzarii in 2009.
Răspuns la discuția Instrainare imobil - demersuri
Ma scuzati pt ca nu am dat detalii, deci, el traieste, are doi copiii, nepoti, are 4 cu mine, fiecare copil al lui avand cate doi copii si casa este doar pe dansul trecuta. Nu s-a dezbatut nicio succesiune, nu s-a discutat ceva amanuntit despre acest lucru. Multumesc.
Răspuns la discuția Instrainare imobil - demersuri
Nu am facut niciun demers pana acum, as dori sa stiu ce trebuie facut, unde trebuie mers? cum am si spus, locuinta sa fie transferata de pe o persoana pe alta, sau asta se face doar cu un contract vanzare-cumparare, cum ar fii instrainarea unui automobil, de exemplu. Multumesc anticipat