avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate Retardila

Activitate Retardila

Multumesc!
Am primit o jumatate de raspuns si de la CJP.... ei cer diploma, foaia matricola si/sau adeverinta de la facultate in copie autentificata, dar nu mi-au "spus" daca trebuie sa cer si anularea deciziei in instanta.... Din ce mi-ati spus Dvs. am inteles ca pot cere oricand recalcularea pensiei pe baza noilor documente.
Multumesc, asa voi face...
Presupun ca foaia matricola cu specificarea anilor scolari si a facultatii la zi inlocuieste adeverinta.
Dar oare va trebui sa depun contestatie la judecatorie (cf. deciziei de pensionare nu am alternativa contestarii la CJP!) si in paralel sa depun documentele sau pot cere oricand recalcularea perioadei de cotizare?
Multumesc din nou si pt. viitorul Dvs.raspuns!
Multumesc!
Dosarul a fost depus de o persoana imputernicita, nu stiu daca era si adeverinta si diploma in copie (acesta din urma sigur nu!), dar exista mentiunea in Cartea de munca....
Buna ziua!
Am primit Decizia de trecere de la pensie anticipata la cea "definitiva", bineinteles cu anexa de calcul a vechimii in munca si cea a perioadei de cotizare.
Doar ca din aceasta anexa imi lipsesc anii de facultate (la zi)....
In Decizie se mentioneaza ca pot depune contestatie exclusiv in instanta.
Am doua intrebari:
1. Anii de facutate inseamna ceva suma suplimentara la pensie sau e o suma neglijabila?
2. E "musai" contestatie in instanta sau pot cere oricand recalcularea pensiei?
Multumesc mult pentru orice raspuns/sugestie!
Cu stima
Multumesc mult!
Sa inteleg ca nu e ilegal sa se "scoata" ob. de inventar fara niciun cost suplimentar de catre asociati?
Chiar am nevoie de sfaturi....
Multumesc din nou!
Buna ziua!

Suntem la inceputul lichidarii voluntare a societatii.
Daca in cazul mijloacelor fixe e clar procedeul sunt in discutii contradictorii cu firma de contabilitate careia i s-a externalizat evidenta cu privire la obiectele de inventar. Dansii spun ca obiectele de inventar dupa trecea unui an de la procurare nu mai au valoare in contabilitate, eu sustinand ca totusi unele mai pot avea o oarecare valoare (diminuata cf. aprecierii Comisiei de inventariere)....cu care trebuie incarcati asociatii, dispusi dealtfel sa "cumpere" majoritatea acestora.
Orice sfat imi este de ajutor, interesul nostru fiind o lichidare fara niciun fel de "dureri de cap" ulterioare.

Multumesc pentru ajutorul Dvs.
Buna ziua!
Exista posibilitatea de a "scoate" dividende "in natura" in cazul in care exista profituri la firma, dar nu exista numerar?
De exemplu autoturisme, imobile, obiecte de inventar, etc?
Multumesc pentru orice informatie!
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Multumesc mult pentru raspuns.
Stiam ca nu se poate face un calcul exact, doream doar sa vad ca ordin de marime eventualele diferente.... Nu-mi place "rezolutia", dar adevarul este ca majoritatea perioadei din 1991 incoace m-am declarat la salar minim pe economie....nu din zgarcenie ci pentru a lasa mai multe fonduri la firma pentru dezvoltare din fonduri proprii....
M-ati convins ca nu am fost nedreptatit, deci nu voi face contestatie.
Multumesc inca o data!
Buna ziua!

Am rugamintea ca un cunoscator in domeniul pensiilor partiale anticipate sa-mi spuna cat ar fi pensia anticipata redusa dupa 35 de ani de cotizatii la salariu minim si 3 ani inainte de varsta de pensionare integrala.
Am primit azi decizia de 549 lei/luna....si nu am fost la salar minim pe economie!
Multumesc pentru orice interventie!
Multumesc mult,!