avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate bobogeta

Activitate bobogeta

In timpul concediului de odihna aferent anului precedent (pentru care am facut cerere) am facut sesizare la DNA ,iar cand m-am intors din concediu am fost concediata fiind trecuta absenta nemotivata .Am atacat in instanta decizia de concediere ,insa in cererea de chemare in judecata avocata ,care m-a reprezentat nu a invocat acest fapt,iar la recursul pe care l-am inaintat eu, nu s-a dezbatut deoarece recursul a fost declarat tardiv.Intrebarea este daca pot formula cerere de chemare in judecata facand apel la legea 571/2004 .Alte nelamuriri la care doresc raspuns in cazul in care pot deschide actiunea facand apel la l.571/2004 ,ar fi :
-pe cine chem in judecata -pe M.Ap.N catre care a fost directionata sesizarea mea de la DNA ,sau unitatea militara care m-a concediat?
-actiunea poate fi deschisa pe conflicte de munca?
Răspuns la discuția Termen depunere cerere CEDO
Va multumesc pentru raspuns.Mai doresc sa stiu ,daca trebuie sa astept decizia in cazul contestatiei in anulare, pentru a depune cererea la CEDO.
As dori sa stiu care este data la care se implinesc cele sase luni pentru depunerea cererii catre CEDO tinand cont de urmatoarele :
- am decizia Curtii de apel definitiva si irevocabila din data de 27.05.2013 ,cu mentiunea ca a fost pronuntata in lipsa mea ,in urma amanarii din 20.05.2013 (instanta avand nevoie de timp sa delibereze)
- decizia Curtii de apel din 27.05.2013 a fost redactata in data de 28.06.2013,iar eu am facut cerere pentru copie in data 24.09.2013
- in data de 07.11.2013 am depus contestatie in anulare si am primit citatie pentru data de 28.11.2013
Va multumesc!
Răspuns la discuția Decizie concediere
Va multumesc!
Răspuns la discuția Decizie concediere
Am trecut in paranteza -mutarea pe functia de contabil- ca fiind trecuta in decizie .Parata a considerat ca trebuie sa ma mut pe functia de contabil ,deoarece functia de sef birou a fost desfiintata fara a primi o adresa conf.C.M. prin care sa fiu informata de acest fapt.Asa cum am spus ultimul act semnat de mine la contractul de munca este de sef birou.Tocmai de aceea nu este o eroare ,parata considerand ca nu mai sunt incadrata ca sef birou si sunt incadrata ca economist .Si Curtea de Apel a trecut in decizie ,ca am ocupat functia de economist ,cu toate ca am depus odata cu recursul ,actul aditional la contractul de munca in care sunt incadrata ca sef birou.Si pe copia cartii de munca se poate vedea ,ca am ocupat aceasta functie din anul 2000.Si revin cu intrebarea :este legal sa fie trecut in mod intentionat ,in decizia de concediere alta functie decat cea pe care a ocupat-o angajatul la concediere?
Răspuns la discuția Decizie concediere
Dar nu este o eroare ,deoarece si in sentinta se specifica functia de economist ,iar in timpul procesului, cand i s-a cerut paratei de catre judecatoare calcul pentru drepturile salariale care mi s-ar fi cuvenit ,acest calcul a fost facut pentru economist si nu pentru sef birou.I-am spus d/nei judecator ca nu este corect calculul deoarece ultima mea functie este de sef birou,dar se pare ca nu a interesat-o acest aspect.Si avocata pe care am angajat-o a fost o tradatoare luand onorariul de la mine dar nu pentru a ma apara si din contra sa ma impiedice sa-mi gasesc dreptatea.Si pentru ultima luna lucrata plata salariului mi-a fost facuta la fel ,pe functia de economist.Chiar si in decizia Curtii de Apel se specifica tot functia de economist ,parata fiind inebunita sa se specifice acest lucru si insistand se pare la completele de judecata pe aceasta tema .Prin urmare ce sa inteleg ,ca decizia de concediere nu inseamna numai concedierea ,care a fost facuta cu incalcarea unor drepturi fundamentale (neacordare concediu de odihna pentru anul precedent ,mutarea pe o functie de contabil ),cat si retrogradarea din functia de sef birou contabilitate pe cea de economist?Totul a fost facut intentionat de catre parata ,iar instantele nu au vrut sa auda de acest aspect .Un aspect important ar mai fi ca parata la decizia de concediere a invocat si faptul ca nu am vrut sa ma mut pe o functie de contabil care de fapt era in subordinea mea .Contabilul care ocupase functia respectiva fusese detasat ,iar in adresa prin care mi se impunea mutarea pe aceasta functie se specifica lipsa de personal (care personal? cel pe care tocmai il detasase).Prin adresa la care am facut referire anterior nu era specificat daca duc prin cumul aceasta functie de contabil si nici perioada pentru care trebuia sa suplinesc .Cepot sa spun este ca nici dupa un an jumatate ,contabilul respectiv nu a mai revenit.Am cerut raspuns la esalonul superior cu privire la detasarea acestui contabil si mi s-a raspuns (prin adresa) ca a fost detasat la cererea acestuia .Daca ai lipsa de personal nu cred ca iti permiti sa detasezi personalul.
Buna seara!
Decizia de concediere este nula ,daca este trecuta o alta functie decat cea pe care o ocupam la data emiterii acesteia ?Functia pe care o ocupam conform ultimului act aditional la contractul de munca era de sef birou (functie de conducere),iar in decizia de concediere au trecut functia de economist (functie de executie ).Si ultima fisa a postului semnata de mine este de sef birou.
Răspuns la discuția Comisia de disciplina
este vorba de sectorul public
Buna dimineata!
1) Termenul intre data convocarii si cea a efectuarii cercetarii disciplinare prealabile trebuie sa fie de cel putin 5 zile lucratoare?Am primit convocatorul in data de 19.01.2012 prin care eram chemata la comisia de disciplina in data de 20.01.2012.
2) Procesele verbale intocmite de comisia de disciplina in numar de trei (p.v. din data de 20.01.2012, p.v. din data de 25.01.2012 si p.v. din 30.01.2012) nu au fost semnate de un membru al comisie ,cu toate ca a participat la cercetare.Acest fapt anuleaza procesele verbale ?
3) Din componenta comisiei a facut parte si consilierul juridic al institutiei -avea voie sau nu?
Am un litigiu de munca - concediere disciplinara.Am solicitat la serviciul de arhiva a tribunalului ,o copie dupa decizia Curtii de Apel si mi s-a spus ca trebuie sa achit taxa judiciara de timbru ,in functie de numarul paginilor care urmau a fi copiate ,in cazul meu 5 pagini .I-am spus d-nei arhivar ca nu trebuie sa achit aceasta taxa ,insa mi-a replicat ca altfel nu primesc copia .In cererea pe care am depus-o la registratura am specificat ca anexez acestei cereri chitanta nr.... ,dovada achitarii taxei judiciare de timbru.A doua zi am fost la arhiva sa mi se elibereze copia solicitata ,iar d-na arhivar a luat dosarul pentru a face copiile xerox la un prestator privat din incita tribunalului si unde am achitat contravaloarea acestor copii .Am cerut o copie si dupa cererea mea ,deoarece pe ea era consemnat anulare tt (taxa timbru ?) 5 lei si nu mai era atasata chitanta de la directia de impozite si taxe .Prin urmare consider ca aceasta taxa nu trebuia platita cf.art.15 a) din legea 146/1997 .In acest caz sunt valabile art.55 din O.U.G.80/2013 cat si art.23 (1)a)?Ce am vrut sa scot in evidenta a fost de fapt piedicile de care ai parte atunci cand un proces este inechitabil,deoarece contravaloarea taxei achitate este mica deci nu ar constitui un prejudiciu material mare ,insa constituie un prejudiciu moral.