Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 571/2004
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 571/2004

In timpul concediului de odihna aferent anului precedent (pentru care am facut cerere) am facut sesizare la DNA ,iar cand m-am intors din concediu am fost concediata fiind trecuta absenta nemotivata .Am atacat in instanta decizia de concediere ,insa in cererea de chemare in judecata avocata ,care m-a reprezentat nu a invocat acest fapt,iar la recursul pe care l-am inaintat eu, nu s-a dezbatut deoarece recursul a fost declarat tardiv.Intrebarea este daca pot formula cerere de chemare in judecata facand apel la legea 571/2004 .Alte nelamuriri la care doresc raspuns in cazul in care pot deschide actiunea facand apel la l.571/2004 ,ar fi :
-pe cine chem in judecata -pe M.Ap.N catre care a fost directionata sesizarea mea de la DNA ,sau unitatea militara care m-a concediat?
-actiunea poate fi deschisa pe conflicte de munca?
Nu se mai poate promova o noua actiune, intrucat se va ridica exceptia autoritatii de lucru judecat.