avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate remesiana

Activitate remesiana

buna ziua,am permisu suspendat ,din cauza ca am condus un autovehicul cu numere straine fara RCA,s-au finalizat toate cercetarile si acum dosarul este la parchet pentru,a primi decizia finala sau rezolutia cum spune domnul procuror,sunt deja 2 saptamani dacand este la parchet dosarul,domnul procuror a spus sa depun un memoriu pentru a primi un raspuns cat mai repede,am depus memoriumul pentru solutionare urgenta de doua saptamanii pana acum nu am primit nici un raspuns.
Pot face ceva pentru a urgenta primirea raspunsului final?

Multumesc
Răspuns la discuția Act de proprietate
unchiulmeu nu are si nu avut niodata sotie sau copii,iar mamadoreste sa-l influenteze pe el sa revoce donatie,daca nu cer prea mult as dori sa stiu cateva din conditiile necesare pentru a revoca actul.multumesc.
Unchiul meu(fratele mamei)mi-a facut un act notarial de donatie prin care mi-a lasat casa,ii prezent eu m-am certat cu mama si actul de donatie este la ea,m-a amenintat ca rastoarna actul,au trecut 2 ani de cand am facut actul,in tot acest timp eu am indeplinit toate clauzela din act.
intrebare:poate rasturna actul?
Răspuns la discuția Permis suspendat
Am fost in audienta la procurorul sef pentru a solicita eliberarea permisului,cererea mi-a fost respinsa pe motiv ca nu-mi poate elibera permisul pana nu vine comfirmarea din Aglia ca masina nu era asigurata,domnul procuror,a spus ca va solicita punctului vamal de la Oradea o verificare in regim de urgenta(a spus ca acest punct vamal are un acord de frontiera semnat cu Anglia si poate efectua aceasta operatiune,din pacate cand a luat legatura cu vama de la Oradea acestia au spus ca nu mai au acord de frontiera semnat cu Anglia)
Intrebare:stie cineva alta vama care sa aiba acord de frontiera semnat cu Anglia,sau alta solutie pentru a-mi cere eliberarea permisului avand in vedere ca il am suspendat de 4 luni si masina nu era radiata?
multumesc.
as vrea sa stiu si eu ce punct vamal are acord semnat cu Anglia pentru a se putea verica asigurari de masina in regim de urgenta la cerea procuraturii?am inteles ca a
fost punctul vamal de la Oradea dar acum acesta nu mai are decat cu Ungaria.
Multumesc.
am permisul suspendat datorita faptului ca am condus o masina cu numere de Anglia,fara RCAmi s-a intocmit dosar penal,procurorul a cerut verificarea masini in Anglia pentru a vedea daca era radiata si pentru a verifica daca are sau nu asigurare.A primit comfirmarea ca masina nu este radiata si mi s-a spus ca asteapta sa primeasca si datele despre asigurare.
pentru a putea verifica mai repede asigurarea(pt ca de obicei dureaza foarte mult,aceasta operatiune fiind efectuata prin ambasada)mi sa spus ca o sa incerce la punctul vamal care are acord semnat cu Anglia.
dansul stia de punctul vamal de la Oradea dar am inteles ca a sunat acolo si cei de la Oradea au spus ca ei au avut si acum nu mai au decat cu Ungaria.
intrebare:Stie cineva,ce punct vamal are acord semnat cu Anglia pentru a putea efectua astfel de operatiuni?
Răspuns la discuția Permis suspendat
buna ziua,am fost in audienta la procurorul sef cum m-ati sfatuit,iar domnul procuror a spus ca nu-mi poate elibera permisul pana nu primeste comfirmarea din Anglia ca masina nu a avut asigurare,dat fiind faptul ca eu sunt sub urmarire penale nu-mi poate aproba contestatia si are nevoie de acel document pentru a incheia dosarul si a ma scoate de sub urmarire penale,dupa care i-mi elibereaza permisul si ma asigurat ca indecurs de o saptaman se va rezolva problema.Sunteti de parere ca o sa fie asa?
multesc
Răspuns la discuția Permis suspendat
Si daca obtin audienta avocatul poate intra cu mine in momentul in care sunt audiat?
Răspuns la discuția Permis suspendat
multumesc,am sa va urmez sfatul.
Răspuns la discuția Permis suspendat
masina nu era asigurata,asta,a fost problema si acum dupa ce procuratura a primit comfirmarea din Anglia ca masina nu este radiata mi s-a spus ca tot procuratura a solicitat sa verifice masina in Aglia ca nu are asigurare lucru pe care l-am spus s ieu in momentu in care agentul ma verificat si motiv pentru care mi-a suspendat permisul lipsa asigurari.Mi s-a spus ca procuratura a solicitat verificarea lipsei de asigurare ca nu cumva in momentu lin care ei i-mi elibereaza permisul eu sa ma prezint cu asigurare,lucru care este imposibil odata ce nu am avut si am declarat ca nu am asigurare si din acest motiv vreau sa stiu daca exista vreo solutie prin care sa-mi pot cere eliberarea pemisului pana ce ei primesc comfirmarea ca masina nu a avut asigurare.
va multumesc