avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

in urma cu 4 luni mi-a fost suspendat permisul de conducere deoarece am condus o masina cu numere de anglia,fara rca.agentul mi-a retinut permisul si mi-a eliberat o dovada fara drept de a conduce si faratermen de valabilitate,pentru ca masina nu a avut rca,in urma cu o lun a dosarul a ajuns la procuratura acesta din urma a solicitat cereri catre politia britanica pentru a verica daca masina este radiata si avea rca in Anglia.verificarea ca masina nu este radiata a venit si acum astept sa vina pentru asigurare insa am inteles ca dureaza foartemult,
intrebare..
vreau sa stiu daca am vreo solutie prin care sa obtin permisul pana la solutionarea cazului,am permisul de 6 anu,nu am antecedente penale si am cerut nici o astfel de gratiere in ultimi 3 ani si nu am avut nici o contraventie in ultimii 2 ani.astept un raspunsmultumesc frumos.mentionez ca permisul mi-a fost retinut in urma unui simplu control de rutina.
Cel mai recent răspuns: remesiana , utilizator 11:43, 12 Octombrie 2013
Permisul de conducere nu se suspenda pentru lipsa asigurarii obligatorii RCA.
Din relatarea dvs. se intelege ca masina nu este inmatriculata din moment ce s-a intocmit dosar penal, fapta care este considerata infractiune si nu contraventie.
Daca aveti cunostinta despre faptul ca masina nu a fost radiata in Anglia ati putea incerca sa faceti o solicitare procurorului in sensul obtinerii unei dovezi cu drept de circulatie pana la solutionarea dosarului dar sansele sunt minime spre inexistente daca dovada pe care ati primit-o la retinerea permisului a fost fara drept de circulatie.
am solicitat deja dovada de doua ori,cererea mi-a fost respinsa,in momentul in care ama fost oprita si agentul de circulatie a constatalipsa politei RCA,mi-a oprit cartea de identitate a masini,numerele acesteia si permisul.Mi s-a spusca permisul i-mi va fi retinut pana cand vor primi confirmarea din Anglia ca masina nu este radiata.Aceasta din urma a venit,masina nu este radiata,a fost inscrisa pe numele meu pe data de 08-12-2012 si mi s-a spus ca tot nu-mi poate da permisul pentru ca conform legi asteapta dovada cumca masina intradevar nu avea asigurare in Anglia,lucru pe care eu nu-l inteleg la ce lai este nevoie de asta nu pentru asta mi-a luat permisul.
vroiam sa stiu daca pentru asta asta pot face o contestatie,la procuratura in care sa cer sa-mi elibereze permisul avand in vedere ca au primit confirmarea ca masina nu este radiata,si eu sa-mi pot lua pemisul pana la solutionarea cazului deoarece am inteles ca dureaza foarte mult pana vine comfirmarea ca nu am avut asigurare?
va multumesc
Masina era asigurata sau nu? Daca era asigurata de ce nu ati putut face dovada prin prezentarea politei de asigurare la momentul controlului in trafic?
masina nu era asigurata,asta,a fost problema si acum dupa ce procuratura a primit comfirmarea din Anglia ca masina nu este radiata mi s-a spus ca tot procuratura a solicitat sa verifice masina in Aglia ca nu are asigurare lucru pe care l-am spus s ieu in momentu in care agentul ma verificat si motiv pentru care mi-a suspendat permisul lipsa asigurari.Mi s-a spus ca procuratura a solicitat verificarea lipsei de asigurare ca nu cumva in momentu lin care ei i-mi elibereaza permisul eu sa ma prezint cu asigurare,lucru care este imposibil odata ce nu am avut si am declarat ca nu am asigurare si din acest motiv vreau sa stiu daca exista vreo solutie prin care sa-mi pot cere eliberarea pemisului pana ce ei primesc comfirmarea ca masina nu a avut asigurare.
va multumesc
Incercati sa intrati in audienta la procurorul sef si sa explicati situatia. Din moment ce masina nu avea asigurare si ati declarat in scris acest lucru nu vad motivul pentru care sa va mai retina permisul de conducere. Va asumati plata amenzii pentru lipsa asigurarii si solicitati restituirea permisului de conducere. Apelati la ajutorul unui avocat.

Alte discuții în legătură

Verificare asigurare auto remesiana remesiana am permisul suspendat datorita faptului ca am condus o masina cu numere de Anglia,fara RCAmi s-a intocmit dosar penal,procurorul a cerut verificarea masini in ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru circulatia cu un autovehicul inmatriculat in franta si cu o asigurare expirata maryann maryann buna ziua, acum 9 luni de zile am fost oprit de un agent de politie aflinduma la volanul unui autoturism cu numere de franta mi sa intocmit dosar penal , mi sa ... (vezi toată discuția)
Numere rosii expirate dodo7 dodo7 Buna tuturor! In data de 23 ianuarie am fost oprit de un echipaj de politie si mi-au cerut dovada de cirulatie provizorie, aceasta fiind expirata mi s-a ... (vezi toată discuția)