avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

in urma cu 4 luni mi-a fost suspendat permisul de conducere deoarece am condus o masina cu numere de anglia,fara rca.agentul mi-a retinut permisul si mi-a eliberat o dovada fara drept de a conduce si faratermen de valabilitate,pentru ca masina nu a avut rca,in urma cu o lun a dosarul a ajuns la procuratura acesta din urma a solicitat cereri catre politia britanica pentru a verica daca masina este radiata si avea rca in Anglia.verificarea ca masina nu este radiata a venit si acum astept sa vina pentru asigurare insa am inteles ca dureaza foartemult,
intrebare..
vreau sa stiu daca am vreo solutie prin care sa obtin permisul pana la solutionarea cazului,am permisul de 6 anu,nu am antecedente penale si am cerut nici o astfel de gratiere in ultimi 3 ani si nu am avut nici o contraventie in ultimii 2 ani.astept un raspunsmultumesc frumos.mentionez ca permisul mi-a fost retinut in urma unui simplu control de rutina.
Cel mai recent răspuns: remesiana , utilizator 11:43, 12 Octombrie 2013
multumesc,am sa va urmez sfatul.
Si daca obtin audienta avocatul poate intra cu mine in momentul in care sunt audiat?
Bineinteles ca o sa intre cu dvs.!
In fapt avocatul va intreprinde toate actiunile necesare pentru a intra in audienta si a va sustine cauza.
buna ziua,am fost in audienta la procurorul sef cum m-ati sfatuit,iar domnul procuror a spus ca nu-mi poate elibera permisul pana nu primeste comfirmarea din Anglia ca masina nu a avut asigurare,dat fiind faptul ca eu sunt sub urmarire penale nu-mi poate aproba contestatia si are nevoie de acel document pentru a incheia dosarul si a ma scoate de sub urmarire penale,dupa care i-mi elibereaza permisul si ma asigurat ca indecurs de o saptaman se va rezolva problema.Sunteti de parere ca o sa fie asa?
multesc
Am fost in audienta la procurorul sef pentru a solicita eliberarea permisului,cererea mi-a fost respinsa pe motiv ca nu-mi poate elibera permisul pana nu vine comfirmarea din Aglia ca masina nu era asigurata,domnul procuror,a spus ca va solicita punctului vamal de la Oradea o verificare in regim de urgenta(a spus ca acest punct vamal are un acord de frontiera semnat cu Anglia si poate efectua aceasta operatiune,din pacate cand a luat legatura cu vama de la Oradea acestia au spus ca nu mai au acord de frontiera semnat cu Anglia)
Intrebare:stie cineva alta vama care sa aiba acord de frontiera semnat cu Anglia,sau alta solutie pentru a-mi cere eliberarea permisului avand in vedere ca il am suspendat de 4 luni si masina nu era radiata?
multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Verificare asigurare auto remesiana remesiana am permisul suspendat datorita faptului ca am condus o masina cu numere de Anglia,fara RCAmi s-a intocmit dosar penal,procurorul a cerut verificarea masini in ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru circulatia cu un autovehicul inmatriculat in franta si cu o asigurare expirata maryann maryann buna ziua, acum 9 luni de zile am fost oprit de un agent de politie aflinduma la volanul unui autoturism cu numere de franta mi sa intocmit dosar penal , mi sa ... (vezi toată discuția)
Numere rosii expirate dodo7 dodo7 Buna tuturor! In data de 23 ianuarie am fost oprit de un echipaj de politie si mi-au cerut dovada de cirulatie provizorie, aceasta fiind expirata mi s-a ... (vezi toată discuția)