avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate BontescuValentin

Activitate BontescuValentin

care este valoarea capitalului social, care trebuie depus in contul bancar, pentru infiintarea unei asociatii de proprietari, pentru a ne reprezenta in conflictele cu autoritatile locale?
Răspuns la discuția Poprire pe salariu
25% din salariul brut pe economie, din net pe economie sau din netul , care este in contractul de munca ???????????
1. In urma divortului de sotia mea, printre altele s-a hotarit si obligativitatea mea , de a plati, pensie alimentara lunara in cuantum de 25% din venitul mediu pe economie. Intrebarea mea este, cum secalculeaza si din ce se calculeaza, avind in vedere ca eu am un contract de munca pe 4 ore, (de cca 2ani) sau in cazul in care nu am sursa de venit.?
2. Avind in vedere ca prin mijloacele legale nu am reusit sa am relatii personale cu copilul de aproximativ doi ani, m-am gindit sa nu mai platesc pensia alimentara. Care sint consecintele acestui fapt?
Dragii mei,
Se pare ca rezolv o problema, dar imediat apare alta.....
Faptul ca mi-ati dat nenumarate sfaturi indrumari si informatii foarte pretioase, am reusit sa pot vedea copilul la gradi, si chiar am facut plingere iar la protectia copilului, pentru a reglementa si problema programului de vizita.
Dar azi dupaamiaza, cind am intrat la gradi sa vad ce face si care e situatia lui prescolara, am avut surprinderea si totoadata intristarea, atunci cind l-am intrebat pe fiul meu ce a facut azi, ce a invatat, mi-a spus ca el nu are nevoie de mine, ca el are alt tati si eu nu mai sunt tatal lui. L-am intrebat cine l-a invatat sa zica asa ceva, el mi-a zis ca mami i-a spus sa zica asta.
Nu stiu cum as putea sa rezolv si aceasta situatie. Stiam ca motivul pentru care ea refuza si ignora orice fel de hotarire sau lege, este ca ea vrea sa-i spele creierul fiului nostru, astfel ca el sa nu ma mai doreasca. Credeti-ma ca are o minte diabolicaaceasta femeie cu care am acest minunat baietel.
Aceasta solicitare se face de catre avocat , in instanta, sau se poate rezolva prin mediator???
Am inteles si eu, ca programul de vizita este mai mult decit bizar, dar care este solutia.???
Pot solicita eu, schimbarea programului de vizita????
Dragi prieteni,
Sint prea multe de spus, cu privire la aceasta situatie, dar am sa o prezint cit se poate de scurt.
In luna aprilie 2011, pe motivul banilor, a plecat de acasa cu copilul, dupa care a introdus actiune de divort. In vara acelui an, eu am avut o terasa deschisa in mamaia, si ea a avut aceeasi atitudine, de a nu ma lasa sa iau legatura in niciun fel cu copilul. Pina in luna august, cind a inceput sa ma caute cu diferite motive legate de copil si astfel am reusit sa ne vedem.in luna decembrie, cind era prima infatisare, am hotarit sa ne impacam si a renuntat la proces. Mentionez ca , ea nu a muncit niciodata si nici nu vroia sa o faca Impacarea a durat pina in aprilie anul urmator, cind s-a intimplat acelasi lucru. A introdus iar actiune de divort si din acel momenta facut tot posibilul sa nu pot lua legatura cu fiul meu.
Am obtinut in instanta , prin ordonanta presedentiala, un program de vizita (de doua ori pe saptamina cite 3 ore) pina la solutionarea divortului. Cu implicarea unui executor judecatoresc am mers de nenumarate ori la adresa mamei pentru a lua copilul si defiecare data nu am reusit. S-au facut cca 8 PV.
Dupa aproximativ sase luni, a fost deacord sa ne vedem. am continuat sa avem o relatie strict legata de copil.Aceasta relatie a decurs prin a petrece fiecare weekend impreuna la mine acasa, pina in luna ianuarie, exact pina pe 26.01.2012 , cind s-a admis divortul.
Din acest moment a inceput iar razboiul. Ea a sperta pina in ultimul moment sa ma impac iar cu ea, chiar s-a rugat de mine de citeva ori sa facem acest lucru, pentru ca avem un copil si nu e bine pentru el. Mentionez ca relatia mea cu fosta nu mai mergea de mult timp, pe motiv de neincredere, posesivitate exagerata, si egoism dus la extrem.
In momentul in care s-a facut negocierea progranului de vizita, relatia noastra era normala, adica ne vedeam in fiecare weekend la domiciliul meu, fapt pentru care am hotarit de comun acord sa alegem acest program de vizita, de fond.
Ma opresc aici, ca altfel nu mai termin niciodata.
Pentru ca ea a refuzat sa dea curs hotararii judecatoresti si chiar a zis ca, nu o sa-mi permita sa vad copilul, pentru ca nu vrea ea...
programul de vizita este: in fiecare zi de vineri. orele 16:00, pina duminica la orele 18:00, la domiciliul meu, in prezenta mamei.
Cam ciudat, dar asta e.....
Am depus o plingere la DGASPC, iar din discutia cu un functionar, am primit confirmarea ca sint in cunostinta despre legea 257, doar ca, mi-a zis ca inca nu au primit metodologia de aplicare.
Fosta mea sotie, a dus o copie a Hot. Judecatoresti, unde este specificat programul de vizita si a solicitat in mod expres D-nei director sa nu-mi permita accesul in gradinita, atita timp in care exista program de vizita. Am fost la Directia Judeteana a gredinitelor(sper ca e corecta titulatura) si personalul juridic mi-a spus ca nu are ce face, atita timp cit exista acea hotarire, si mama copilului nu doreste ca eu sa vin in acea institutie.