avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan0212

Activitate Stefan0212

Sa inteleg ca mai intai trebuie sa ma dea in judecata pe mine si pe mama , si apoi in functie de hotararea in instanta se va vedea daca se inainteaza executarea silita sau nu , oricum in scrisoare scria : "inceperea procedeelor de executare silita " Multumesc frumos
Buna ziua , am o problema mare , va explic pe scurt , Tata a facut un credit la banca doar cu buletinul + asigurare credit in caz de deces , in 2010 , iar in 2013 a murit de Cancer in zona inghinala. . Cei de la banca refuza despagubirea deoarece din actele trimise rezulta ca era suferind ,cand a semnat contractul, de diabet(sub control alimentar) si hipertensiune .
Precizez faptul ca in contract DECLARATIA DE SANATATE ( unde este o lista cu toate bolile si te intreaba daca ai una din ele ) nu este semnata de tata . Azi am primit o hartie de la banca , ca daca nu platim cele aprox 10.000 euro incep procedurile de executare silita .
Intrebarea mea este : poate incepe o executare silita fara a ma da in judecata sau a ne da in judecata (pe mine si pe mama) , si daca nu a fost facuta succesiunea ( este si mama trecuta in contractul la apartament ) . Multumesc frumos !
Buna ziua , vrea cineva sa imi cumpere apartamentul prin credit ipotecar prin programul prima casa .EXISTA vreun risc din partea mea sa faca vreo "golanie" sau se pot face ?
Deci cum ar veni ca ma cheama in instanta nu ? Eu oricum vreau sa ma judec cu ei , intrebarea mea este : Sa ii dau eu in judecata pentru abuzurile care le fac , sau e obligatoriu ca ei sa ma dea in judecata ? Multumesc
Mai am o intrebare : Imi poate trimite direct prin posta o executare silita , desi pana acuma nu mi-au trimis nici o hartie ?Mai intai ar trebui sa mergem in instanta si apoi judecatorul sa hotarasca daca poate aproba o executare silita ? multumesc celor care vor raspunde
Buna seara , revin cu niste nautati , am depus plangere la ANPC impotriva bancii , iar acestia mi-au raspuns ca nu este de competenta lor si sa apelez la un avocat. Le-am specificat ca ,DECLARATIA DE SANATATE nu a fost semnata de tata iar acesta nu a stiut de acest lucru .
Vreau sa imi spuneti va rog frumos ce se intampla de acum incolo . O sa fiu dat in judecata de catre banca ? cam intre cat si cat dureaza un proces cu banca .Multumesc
Primul lucru care l-am facut am facut o scrisoare de intentie si am depus dosarul celor de la OPC ( sau ANPC) si apoi am lasat dosarul la un avocat sa-mi spuna ce si cum . Momentan nu am cheluit nici un ban . numai bine
Deci sa fac o procura ca sa pot circula cu masina legal si un contract de vanzare cumparare sa il am eu in casa in caz de ceva ?
Si ce act ar trebui sa fac pentru a mi se transmite si proprietatea pe langa procura si imputernicire ?
Buna seara . vreau sa cumpar o masina care a fost inmatriculata prima oara in RO in 2004 . Precizez ca eu nu vreau sa platesc taxa de timbru . Cum ar fi cel mai bine sa procedez sa pot circula legal in continuare cu masina pe numele proprietarului ?
MULTUMESC FRUMOS