avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1966 soluții astăzi
Forum Activitate morinio

Activitate morinio

Buna ziua am niste nelamuriri si as dori sa ma ajutati...mi-am deschis un p.f.a recent de aproximativ 3 luni si nu sunt lamurit in privinta unor aspecte..cum ar fi ...daca sunt obligat de stat sa platesc 1c.a.s-ul si 2c.n.a.s-ul...sau daca nu le platesc in dezavantajul meu ar fi ca... 1la pensie nu beneficez de ea( daca ajung pana akolo):) si din punct de vedere 2 medical nu beneficez de asigurare... impozitul pe venit cel de 16 la suta se calculeaza pe brut sau net.. si as ori sa intreb contabila nu mi-a dat factura pe banii care-i dau lunar...ar trebui nu?? si daca acei bani se pot include la cheltuieli...si se pot deduce...? VA MULTUMESC
Buna ziua as avea nevoie de ajutorul dv. va rog frumos...as dori sa ma bag in o afacere cu automate de cafea, sunt 13 aparate deja bagate in locatii..trebuie sa-mi fac un pf. dar nu stiu sub ce forma o sa dau impozitul anual la fisc , e un impozit ce se impune standard pe an...sau e pe baza de venit? va rog frumos...m-ar ajuta mai multe informatii...inainte sa ma bag in asa ceva...va doresc o zi frumoasa!
buna seara...in ce credeti ca ar fi mai bine sa investesc in 1 hectar de pamant agricol livada de nuci ,sau in arbori Paulownia...avantaje si dezavantaje? sau poate imi puteti da dv.o idee.. va multumesc
va multumesc frumos...pt lamuriri..as dori sa precizez doar ca acea bucata de pamant este o parcela de aceleasi dimensiuni..pe care mai sunt vreo 4 case iar dupa latimea de 10m ..urmeaza acei 4 m luati de acel vecin dupa care drumul public...
buna seara..as dori sa va intreb si eu ceva..sunt interesat sa cumpar 900 mp teren...extravilan..dar sunt putin pe ganduri..deoarece..1.pamantul are doar 10mp patrati latime,dupa care alti 4 mp sunt luati de un vecin , el ia cumparat acei 4 mp special pt a putea construi acolo..alipire sau ceva de genu..2 zice ca nu mar costa foarte mult sal fac intravilan..in jur de 200 euro..ca e trecut in p.u.b etc...eu as dori sa iau terenu doar ca o simpla investitie..dar sa stiu in caz de in viitor as dori sa construiesc ceva pe el,,, imi puteti spune cam ce probleme as intampina,,,?

Discuție Informatii
buna ziua ..as dori o informatie va rog frumos..tocmai ce am venit in tara,, am lucrat in cipru la o renumita franchiza..vreo 8 ani si am cotizat la casa de asuguraride akolo o suma destul de frumusica..ar fi vreo posibilitate sa-mi recuperez ceva din bani respectivi.?.de somaj nu incape vorba pt,ca mi-am dat eu demisia si..am parasit si tara respectiva...auzisem ca ar fi o posibilitate..va multumesc