avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1530 soluții astăzi
Forum Activitate eron

Activitate eron

Răspuns la discuția Neprezentare martor
Dar daca nu se prezinta, poate afecta procesul in darea unei decizii nefavorabile celui care a depus contestatia ?
Ce se intampla daca un martor propus pentru sustinerea unui PV de contraventie nu se prezinta la proces? Martorul poate pati ceva?
Discuție Citatie
Am facut contestatie la un PV in urma cu ceva timp, dar am mai primit o citatie la fel cu aceasta si am spus sa se judece in lipsa mea, iar acum sa fixat un alt termen de judecata si iar am primit una, acum intrebarea este trebuie sa mai trimit o cerere si sa zic sa se judece din nou in lipsa mea sau e valabila cea de mai demult depusa de mine?

Sunteti chemat in aceasta instanta, camera SALA X, complet c4, in data de xx.xx.2013, ora xx:zz in calitate de petent, in proces cu INSPECTORATUL JUDETEAN DE POLITIE in calitate de intimat.
In caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa.
Prin inmanarea citatiei, sub semnatura de primire, personal ori prin reprezentant legal sau conventional ori prin functionarul sau persoana insarcinata cu primirea corespondentei pentru un termen de judecata, cel citat este prezumat ca are in cunostinta si termenele de judecata ulterioare aceluia pentru care citatia i-a fost inmanata.

Discuție Contestare PV
Cum se poate contesta un PV in care zice ca ai adresat injurii cuiva daca tu nu te-ai intalnit cu acea persoana in ziua care este trecuta in PV?
Răspuns la discuția PV lipsa date???
PV de contraventie, normal nu ar fi sa se treaca si strada pe care s-au petrecut faptele?
Daca la un PV la rubrica locul este trecut doar Mun. ....... , nu scrie si strada, poate fi nul, nu trebuie indicata si strada, este de ajuns doar municipiul?

(Mun. vine de la Municipiu)
Discuție Termen judecata
Am un termen de judecata la un PV, am cerut sa se judece in lipsa mea, acum ma intereseaza daca la data la care a fost fixat termenul de judecata se va da o decizie in acea zi sau este nevoie de mai multe termene sau procese?
in acea contesattie depusa nu am solicitat ca vreau sa se judece in lipsa mea din nestiinta, dar pot cere acum sa se judece in lipsa mea? Mai exact fac o cere si o depun la registratura?
nu am cerut acest lucru in plangerea depusa, pot cere acum? cum formulez acea cerere, adica cum sa scriu in ea?
este vorba despre o contestatie la o amenda, dar as vrea sa stiu daca se poate judeca si in lipsa?