avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate tushu

Activitate tushu

Discuție Somatie ANAF
Somatie ANAF

Buna ziua.
Am primit o somatie de la ANAF cu privire la contributii asigurari de sanatate - regularizare.
Suma este de 1.800 de lei.
Dar eu am achitat in septembrie 2021 cam aceeasi suma pt acelasi tip de datorii. Tin minte ca suma respectiva era formata din datorii intinse pe cel putin 6 - 7 ani.
Cum e posibil ca intr un singur an, 2022, sa fi acumulat o datorie identica cu cea acumulata pe parcursul a 7 ani?
Multumesc.
Si eu am aceeasi parere... sper sa fie asa :)

gi-jane2 a scris:

plata facuta dupa implinirea termenului de prescriptie, nu intrerupe prescriptia, adica nu are ce intrerupe.


Nu, mi s-a dat un cod pe care l-am folosit in momentul in care viram banii prin banca in contul IFN. Probabil un soi de cod care ma identifica drept client, insa nici o referire la modul in care vor folosi acei bani.
Desigur, intrebarea pe care am pus-o pe forum este determinata de insistenta unei societati de recuperare care incearca sa ma faca sa achit acest credit pe care-l consider, in continuare, prescris.
Daca se va ajunge la executare, cu siguranta ca o voi contesta.
Va multumesc foarte mult pentru sprijin si va doresc succes in tot ceea ce faceti!


Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Ati mentionat la momentul efectuarii platii, contractul de credit pentru care se efectueaza plata?

Prescriptia nu opereaza din oficiu/automat, aceasta trebuie invocata in cadrul unei contestatii la executare sau pe cale de actiune in constatare.

Ramane de analizat si contractul de credit. In masura in care nu exista o clauza care sa mentioneze ca IFN poate aloca sumele achitate si catre alte credite restante, instanta de judecata va analiza in ce masura a operat sau nu prescriptia, argumente favorabile existand in sensul intervenirii prescriptiei.


Mai este un aspect.
Eu nu am intenționat să fac cele două plăți din martie - aprilie 2020.
Aveam două credite la ei, unul pe care continuam să-l achit, iar al doilea, mai mic, cel de care vă spuneam mai devreme, îl lăsasem neachitat de multă vreme, de peste 3 ani.
Ei bine, am achitat suma de 70 de lei timp de două luni cu gândul că ea va merge spre creditul încă activ.
Însă IFN a împărțit această sumă, alocând 18 lei și celuilalt credit restant, cel pe care îl consideram prescris.
E corect să facă așa?
M-am uitat prin contracte și nu am vazut nici o clauză care să menționeze acest lucru!

Bună ziua,
totuși, faptul că trecuseră mai bine de 3 ani de la ultima plată efectuată în 2016 nu a dus la prescrierea creanțelor?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Prescriptia creantelor izvorate din contractele bancare se analizeaza prin raportare la ultima plata efectuata, in situatia dumneavoastra, anul 2020 este termenul de la care va curge un nou termen de prescriptie.

Cu stima.

Bună ziua!
Cu ani în urmă, am luat un credit de la un IFN.
Am încetat să mai fac plăți în 2016.
Ulterior, în martie - aprilie 2020, am făcut două plăți.
Prin urmare, între ultima rată plătită în 2016 și cele din 2020 au trecut mai mult de 3 ani, termenul de prescripție regăsit în Codul Civil.
Plata celor două rate din 2020 poate întrerupe această prescripție?
Mulțumesc!
Bună ziua!
Vă mulțumesc pentru răspuns. Voi solicita IFN o copie după contractul bancar.
Bună ziua!
Am avut două credite luate de la un IFN.
La un moment dat, achitam ratele doar pentru unul dintre acestea.
Acum, IFN mi-a spus ca din acea suma pe care o dadeam, folosind un anumit cod, o parte din bani o orientau si spre al doilea credit.
E posibil, au voie sa intre in banii de rata destinati unui credit pentru a achita si o parte din alt credit?
Multumesc.
Company advising

tushu a scris:

Buna seara.Va rog mult sa ma ajutati intr o problema.Am avut un proces penal, in urma unei plangeri penale intentata de o banca la care am un credit restant garantat cu ipoteca imobiliara. banca s a constituit ca parte civila in procesul penal pt. Recuperarea datoriilor.Instanta Curtea de apel m a achitat in procesul penal si a inlaturat obligatia de plata a datoriilor solicitate de banca.
Intrebarea este daca eu acum in baza hotararii instantei pot solicita radierea ipotecii ? Sau banca poate valorifica ipoteca? Multumesc.

Poate raspunde cineva va rog ?