avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Radiere ipoteca in cazul unei hotarari date de instanta
Discuție deschisă în Executare silită

Radiere ipoteca in cazul unei hotarari date de instanta

Buna seara.Va rog mult sa ma ajutati intr o problema.Am avut un proces penal, in urma unei plangeri penale intentata de o banca la care am un credit restant garantat cu ipoteca imobiliara. banca s a constituit ca parte civila in procesul penal pt. Recuperarea datoriilor.Instanta Curtea de apel m a achitat in procesul penal si a inlaturat obligatia de plata a datoriilor solicitate de banca.
Intrebarea este daca eu acum in baza hotararii instantei pot solicita radierea ipotecii ? Sau banca poate valorifica ipoteca? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: tushu , utilizator 08:58, 10 Aprilie 2019
Poate raspunde cineva va rog ?
Ultima modificare: Marți, 9 Aprilie 2019
tushu, utilizator
Company advising

tushu a scris:

Buna seara.Va rog mult sa ma ajutati intr o problema.Am avut un proces penal, in urma unei plangeri penale intentata de o banca la care am un credit restant garantat cu ipoteca imobiliara. banca s a constituit ca parte civila in procesul penal pt. Recuperarea datoriilor.Instanta Curtea de apel m a achitat in procesul penal si a inlaturat obligatia de plata a datoriilor solicitate de banca.
Intrebarea este daca eu acum in baza hotararii instantei pot solicita radierea ipotecii ? Sau banca poate valorifica ipoteca? Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere ipoteca bcr vedea1 vedea1 Buna ziua ! In urma achitarii integrale a unui credit ipotecar de la BCR am solicitat la banca radierea ipotecii care a constituit garantia creditului . De ... (vezi toată discuția)
Radiere ipoteca imobiliara no_btr no_btr Doua intrebari: 1. Cum poate fi obligata o banca sa radieze o ipoteca IMOBILIARA la un credit achitat? Articolul 2419 din Codul Civil acopera si aceasta ... (vezi toată discuția)
Radierea ipotecii cerasela cristina cerasela cristina am obtinut credit prin prima casa si urmeaza sa achit un imobil. firma de la care cumpar imobilul nu radiaza ipoteca.ce inseamna asta pentru mine?si in ... (vezi toată discuția)