avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate stanpatitul1

Activitate stanpatitul1

Eu am platit acest impozit si totusi ocpi refuza intabularea pe motivul ca decizia de impunere se da doar fostului proprietar care in acest caz este de negasit .... Am chitantele cu care am achitat insa o afurisita de decizie face mai mult decat toti banii.....Asadar ATENTIE
Buna ziua, va rog un raspuns la o situatie oarecum ciudata si in acelasi timp o solutie sau o idee care sa ma ajute in aceasta situatie. Sunt ADJUDECATARUL UNUI IMOBIL CU 2 PROPRIETARI FOSTI SOTI EXECUTATI SILIT. Am achitat impozitul pe transfer pt ambii fosti proprietari la DGFP si am primit cele doua chitante si o decizie de impunere doar pe numele unuia dintre fostii proprietari, . iar din acest motiv OCPI refuza intabularea pe motiv ca decizia de impunere a celuilat fost propr nu mi a dat o de la finante pt respectivul este de negasit.X-(
Răspuns la discuția Licitatie imobiliara cu credit
este vorba de ACTUL DE ADJUDECARE! Am obtinut un credit pt achizitionarea unei locuinte executate silit , urmeaza ca sa banca creditoare sa faca plata in contul executorului dar executorul nu vrea sa emita actul de adjudecare pana nu are banii in cont iar banca nu vrea sa vireze banii executorului pana nu are actul de adjudecare..
Discuție Contul escrow
Buna seara, doresc o informatie si anume daca se poate folosi CONTUL ESCROW intr un credit imobiliar ipotecar pt a achita suma imobilului castigat la licitatie.Cu alte cuvinte daca banca creditoare poate depune creditul la dispozitia EXECUTORULUI IN SCHIMBUL ACTULUI DE ADJUDECARE .VA MULTUMESC
buna ziua, am participat la o licitatie imobiliara urmand sa achit pretul cu credit bancar acordat de banca creditoare. MI SA APROBAT CREDITUL DAR EXECUTORUL REFUZA SA ELIBEREZE UN DOCUMENT BANCII PRIN CARE SA REZULTE CA EU VOI FI PROPRIETARUL LOCUINTEI LICITATE SI CASTIGATE.Va rog daca v ati intalnit cu asemenea situatii si ce pot sa fac in acest caz/
Răspuns la discuția Furt din locuinta
Stati linistit....politia nu face nimic chiar daca le duceti hotul in fata.Suntem de rasul curcilor cu asa legi idioate.Hotii sunt aparati de politie si procurori!!!!
Buna ziua, doresc sa stiu daca o persoana fizica poate plati in numele altei persoane garantia de participare la o licitatie pt achizitionarea unei locuinte.Va multumesc.
Va rog sa fiti mai explicit.
In urma cu aprox 2 ani fostul meu sot ajutat de amanta lui si cateva persoane necunoscute mie, au intrat in ap bun comun de unde au sustras TOATE bunurile comune., bunurile ficei noastre si ale prietenului ei.Au facut acest lucru spargand usa de acces a locuintei datorita faptului ca ex nu avea chei de la ap pt ca in urma cu cateva luni a paresit domiciliul comun de buna voie.si nesilit de nimeni.La fata locului sa deplasat Politia unde au constatat cele spuse de mine facand un raport de constatare .Am depus nenumarate declaratii atat eu cat si fica noastra si prietenul ei .Dupa aprox 1 an ,timp in care politia nu a facut absolut nimic cu toate ca le am precizat atat eu cat si vecinii ca fostul meu sot a fost faptasul ,fica noastra sa dus in vizita la parintii fostului meu sot unde a gasit mai multe bunuri sustrase din casa noastra de catre tatal ei.Am anuntat politia imediat, s au deplasat la adresa indicata de mine si au gasit bunurile recunoscute de fica noatra, mai mult decat atat parintii fostului sot au declarat ca fiul lor le a dus acolo. A mai trecut aprox 6 luni si apare si REZOLUTIA PROCURORULUI care sune ca scoaterea de sub urmarire penala a ex si restituirea bunurilor ridicate de la parintii lui.Va intreb daca in tara asta nu e mai bine sa fii HOT ??? Eu cred ca da pt ca am patit o pe propria piele si din pacate POLITIA IN TARA ASTA NU FACE 2 BANI, iar PROCURORII SUNT BATUTI IN CAP SI NU AU NICI O LOGICA>