avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate Speranta1

Activitate Speranta1

Buna ziua tuturor. Va rog mult sa ma ajutati . Am consultat mai multi avocati, si executori, am depus plingere la departamentul executorilor, o cerere in judecata dar nu am nici un rezultat.

Prima instanta in mai 2012 aplica sechestru pe anumite bunuri mobile cu transmiterea spre pastrare catre reclamant. Ulterior sint ridicate de la mine si duse pe o alta adresa, conform procesului verbal de sechestru din iulie 2012. Curtea de Apel in septembrie 2012, caseaza incheierea primei instante privind aplicarea masurii de asigurarea actiunii in partea referitoare la transmiterea spre pastrare catre reclamant.
Ulterior executorul refuza sa-mi intoarca bunurile motivind ca nu a fost dispusa intoarcerea executarii. Am depus o cerere in judecata cerind sa fie dispusa intoarcerea executarii. Ei mi-au refuzat sugerindu-mi sa depun o cerere prin ordonanta. Cei de la departamentul executorilor dau si ei din umeri . Am consultat citiva avocat si citva executori ,nimeni nu poate sa imi spune ceva concret. Cineva spune ca nu pot scri o cerere prin ordonanta atita timp cit dosarul este in proces. Deci din 2012 pina in prezent eu nu am reusit sa-mi intorc bunurile avind decizia in favoarea mea de la Curtea de Apel . Va rog mult ma poate ajuta cu un stat cineva in situatia asta? Cum sa procedez? E absurd sa ai o decizie de acest fel si sa nu poata fi executata.:(
MUltumesc mult .
Buna tuturor . Stie cineva unde se poate de facut in Romania o expertiza a unui inscris de miina , pentru a determina cit timp in urma a fost scris . Cit de exacta poate fi aceasta expertiza? Va multumesc mult!
Nu nu am stiut , am aflat abia atunci cind a venit cu cererea reconventionala privind partajul datoriei comune avind ca baza ordonanta juridica .
Va multumesc .
sunt in proces de partaj al averii din 2008!!! sotul ca sa nu cedeze nimic din bunurile partajate inventeaza o datorie de douazeci de mii euro cu care pretinde ca au fost cumparate bunurile partajate.ca sa fie totul cit se poate de veridic face un contract de imprumut intre el si prietenul lui X precum ca a luat atitea bani pe asa termen , la data cutare , semnat de 2 martori . Si mai mult domnu X depune o cerere in urma careia se emite o ordonanta juridica unde il oblica pe fostul sot sa achite datoria . Cu aceasta ordonata fostul sot vine deja in procesul de partaj unde cere partajarea dotoriei 1/2 cote parti .
contractul de imprumut este facut in mai.2007
termenul de intoarcere este pina in 2010. ,
ordonanta juridica este emisa in februarie .2013.
iar cererea reconventionala in care se cere partajarea datoriei este depusa abia in luna octombrie 2013. Banuiesc ca judecatorul a emis aceasta ordonanta cu data din urma pentru a intra in termeniide prescriptie 3 ani .Dar ce sa fac , si cum sa procedez , cui sa ma pling ?cum sa demonstrez ca contractul de imprumut este doar o simulare ? Ajutati-ma cu un sfat . Multumesc anticipat.