avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 278 soluții astăzi
Forum Activitate ANGAJATII

Activitate ANGAJATII

Buna ziua !

Pentru o persoana care este nascuta in 18.10.1959 ( 54 ani) si are un stagiu de cotizare de 25 ani cand se incadreaza la pensie anticipat ? Care ar fi penalizarile ? Dar pensionare la limita de varsta ?

Mentionez ca acum lucreaza in Italia, unde are o vechime de 3.5 ani ( 2.5 ani +1 an somaj). O poate ajuta anii acestia la pensia din Romania ?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Restructurare post
Va multumesc.
Răspuns la discuția Restructurare post
Va multumesc pentru raspuns.
Mi-a spus ca va desfiinta postul ptr ca nu mai are nevoie de el in organigrama firmei.
Este un motiv serios care sa conduca la desfiintarea postului ?
Buna ziua !

M-am intors din concediu crestere copil, iar acum dupa ce au expirat cele 6 luni de munca dupa reintoarcere, am fost amenintata ca se va restructura postul.
Care sunt pasii legali pe care trebuie sa ii parcurga angajatorul in cazul in care face restructurare de post ?
Este obligat daca restructureaza postul sa ma dea in somaj ?
Care unt pasii care trebuie sa-i fac eu ca si angajat ?

Va multumesc.
Va multumesc mult.
Buna ziua !

Un angajator iti poate conditiona o anumita perioada pentru luarea concediului de odinha ? Are dreptul legal sa interzica o anumita perioada de luni in care nu poti lua concediu de odinha ?

Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.
Va rog, sa imi spuneti daca am dreptul sa refuz filmarea persoanei mele, ca si angajat in firma, atunci cand vin televiziunile sa filmeze diverse subiecte in cadrul unor firme .

Va multumesc.