avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielloris

Activitate gabrielloris

Buna seara avocatnet.Am si eu o nelamurire in urmatorul caz.Deci:bunica mea a decedat in sept 2009(lasand in urma 4 copii dintre care un baiat).La un an dupa a decedat si unchiul meu(care a are 4 copii).Matusa mea are in prezent un alt copil cu un alt barbat(cei 4 majori +o fetita de cateva luni cu alt barbat).Mama mea una din surorile unchiului nu vrea sa auda de succesiunea dupa parinti si cred ca atat timp cat va mai trai nu o va face (va trebui sa ne descurcam noi cu succesiunea dupa moartea mamei mele).Pe mine unul ma intereseaza cota care ii va reveni mamei.Intrebarea este cum se poate avea legal cota mamei ?.Ce interes as mai avea dupa trecerea aniilor avand in vedere taxele si impozitele care se vor adauga?Cum pot intra in poses ceilalti frati ai mamei?Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre=D>
Buna seara tuturor oamenilor de pe forum. Pot fi chemat de catre anaf din orasul de domiciliu(mentionez ca sunt rezident in Italia de ani buni si in prezent aici stau),sa fac dovada dobanzii obtinute pe un carnet de cec(depozit postal nu cont curent) in Italia????
Răspuns la discuția Decizie de impunere a CASJ Brasov
dragi oameni si noi suntem rezidenti in italia din 1998 si ni se intampla aceleasi lucruri.avem o amenda colosala de circa 4000 euro din ramnicu valcea.stie cineva solutia?...noi intentionam sa ne ducem in ramnicu valcea si sa ne angajam un avocat care sa preia cazul.sunt multe persoane in situatia asta deci cel mai bine sa formam un forum si sa dam in judecata anaf .cu stima la toata lumea

Da doamna avocat Oana nu cunoastem motivul pentru acesta amenda uriasa dar am primit somatie la adresa in Valcea.Intradevar pot angaja un avocat si totodata il pot imputernici pentru rezolvarea cazului.......dar automat va trebiu sa ajung in romania.Cine imi plateste mie drumul si tot deranjul provocat din cauza acestei amenzi? eu risc sa -mi pierd munca si casa daca nu ma prezint acolo.ALTE VARIANTE MAI SIMPLE DE AICI NU AM?
Buna ziua.Va scriu si eu aici ca sa aflu cat mai repede solutiile pe care le am acum si in scurt timp ce am de facut.Locuiesc in italia cu familia mea de cam 9 ani si detinem o garsoniera in orasul nostru in care am copilarit in romania.Nu am mai ajuns acasa de un an si ceva,dar se mai ocupa o vecina de pe scara cu aerisitul si resturile....IERI AM PRIMIT TELEFON DE LA VECINA CARE II TREMURA VOCEA SI MI SA SPUS CA SE VA PUNE SECHESTRU PE CASA DE LA ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE VALCEA.Totodata am primit numarul de telefon unde pot suna pentru a cere indicati,am sunat imediat dupa convorbirea cu vecina si am vorbit cu doamna care se ocupa de acest caz.Mi sa spus ca este o amenda colosala de 13980circa 4000EURO de la comunitatea europeana si are de aface cu niste dobanzi pe care le-am obtinut eu aici.(IMEDIAT M-AM INTREBAT CE ARE UNA CU ALTA IN SINEA MEA).Oricum nu este adevarat deoarece in Italia nu se primesc dobanzi mari nici la sume grosolane.Doamna de la anaf era foarte vaga in vorbe si practic nu stia nici dansa despre ce este vorba ,intrebanduma daca am vandut proprietati prin italia.Categoric am raspuns cu nu pentru ca noi aici am facut toate demersurile sindicatelor in privinta cu veniturile(mentionez ca sotul nu mai lucreaza de 2 ani, lucreaza cum poate cu ziua si nu am avut niciodata firme am lucrat ca muncitori simpli).Dupa convorbirea mea doamna care se ocupa de caz mi-a spus sa astept in telefon ca sa mi-o dea pe doamna executoare.Am vorbit si cu dansa spunandu-mica nu vrea sa-mi faca rau dar trebuie solutionat cazulACUM INTREBAREA MEA ESTE CE AM DE FACUT?EU IN ROMANIA NU POT VENI SI NU ARE NIMENI PROCURA SA SE OCUPE.POATE FI UN FURT DE IDENTITATE?NU AM VAZUT ACELE ACTE PERSONAL SI NU CRED CA MI LE VOR TRIMITE VREODATA CEI DE LA ANAF.MAI ESTE CINEVA IN POSTURA MEA SA POT LUA CONTACT ?SUNT F F PREOCUPATA CA NU POT PIERDE MUNCA DE AICI.ASTEPT VARIANTE VA ROG SI REVIN CU AMANUNTE DACA VOI AVEA.VA MULTUMESC