avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate rebecavalentina

Activitate rebecavalentina

Răspuns la discuția Depunere bilant decembrie 2013
Multumesc!
Răspuns la discuția Depunere bilant decembrie 2013
Multumesc. Cand trebuie sa depun bilantul?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele intrebari:
1. O societate infiintata in octombrie 2013 si pana la 31.12.2013 nu a desfasurat activitate (adica a avut decat onrc, stampila, etc de infiintare firma) va depune bilant pentru anul 2013?
2. Aceeasi societate (este cu impozit pe venit si tva la incasare la trimestru) a depus in ianuarie pentru trim 4 2013 urmatoarele declaratii: 100, 300, 394, 094 iar in februarie 392 A. Mai trebuie sa depuna ceva pana la 31 martie 2014?

Multumesc!
Buna ziua. Sunt angajata de 10 ani si 9 luni. In toti acesti ani am doar o luna intrerupere. Incepand cu august 2009 am lucrat cu c.i.m. la 2 societati (la una cu 8 ore iar la cealalta cu 4 ore).In anul 30 aprilie 2012 mi s-a terminat indemnizatia de cretere copil. De la locul de munca cu 8 ore mi-am dat demisia si am ramas la celalalt loc de munca cu numai 2 ore. Ulterior, in septembrie 2013 mi s-a modificat programul la 8 ore tot la aceasta firma. Deci, eu din 30 aprilie 2012 pana in 1 septembrie 2013 am avut 2 ore si 400 lei. Din 01. septembrie 2013 pana in prezent am 8 ore si 1000 lei sal. Problema e urmatoarea: In luna aprilie 2014 firma va intra in insolventa ( deci va prelua societatea o firma de insolventa). Eu vreau sa intru in somaj. Intrebare:
1) Cum procedez sa intru in somaj?
2) Am acest drept de a intra in somaj daca o luna din cele 24 eu am fost in crestere copil? (adica pe la 1 aprile va prelua firma de insolventa totul)
3) Ce suma as lua pe luna si cat timp?
Multumesc ft mult!
Răspuns la discuția Declaratia 394 pe zero
multumesc!
Sunt platitor de tva lunar. Pe luna ianuarie nu am facut nicio operatiune. Ca urmare, declaratia 394 este pe zero. Nu pot sa o semnez. Trebuie sa o depun daca e pe zero? 300 l-am depus pe zero. Multumesc!
Pai cum sa cer trecerea de la impozit pe venit la impozit pe profit din 31.12.2013 daca eu abia acum, in februarie voi depasi plafonul. Si, sunt la trimestru...
Adica eu pt trimestrul I voi plati impozit pe venit?
Am o societate infiintata in oct 2013. Sunt cu impozit pe venit, platitor/trimestru.
In februarie acum o sa depasesc plafonul de 65.000 euro. Cand voi trece la impozitul pe profit? As vrea din martie pt ca si in aceasta luna voi avea profit mare si daca ar fi sa platesc tot impozit pe venit nu-mi convine ca e prea mult. Eu, daca sunt la trimestru ar trebui sa platesc in aprilie pt trim 1. Cum ma sfatuiti sa procedez? Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatia de crestere copil
Multumesc!