avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters304089

Activitate ContSters304089

De curand am descoprit la servici ca PC=ul este monitorizat observand ca antivirusul a gasit acel program. Nu am fost anuntat nici in scris si nici verbal de acest lucru. Fiind de 30 de zile in preaviz cred ca vrea sa vada unde merg sau ce voi face ulterior pentru ca de cand mi-am depus demisia a aparut si programul de supraveghere. Este legal ca angajatorul sa aiba acces la toate discutiile sau mailurile mele personale care le-am accesat de pe PC?
Multumesc
Momentan mi-am inaintat demisia de la locul actual de munca unde am constituita si garantie gestionara. Sefu ma ameninta ca nu imi restituie garantia si ca ma actioneaza in judecata daca dupa ce plec de aici imi deschid propria afacere in domeniu sau voi activa in alt loc de munca pe acelasi post in oras. Mentionez ca in fisa postului nu este nici o clauza pentru asa ceva. Exista vreo lege care sa intrerzica demararea unei afaceri in domeniul in care ai activat cu mai putin de o luna in urma?
Răspuns la discuția Contract garantie
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua, am un contract de garantie cu firma unde lucrez momentan. Contractul nu are nici un numar si nici o referire ca ar fi un act aditional la vreun contract cu numar. Pe langa conditiile standard care impun in cazul in care produc poagube sa imi fie retinuta suma respectiva din garantie exista o clauza care mi se pare abuziva.

" Subsemnatul X, consimt sa despagubesc compania Y cu garantia mea gestionara si in situatia in care intrerup contractul de munca din initiativa mea daca demisia are loc in primii 4 ani de la incadrarea in functie precum si in situatia in care compania imi desface contractul de munca cu titlul de despagubire pentru pregatirea si formarea mea profesionala. "

Deci chiar daca nu produc pagube daca plec mai repede de 4 ani vor sa imi retina garantia. Pregatirea profesionala nu am facut si nu stiu ce considera ei a fi asta, nu am semnat nici un contract pt nici un curs cum ca as fi de acord sa fac cursul X iar in caz ca plec sa mi se retraga din garantie. Este legala aceasta clauza?
De asemenea contractul a fost facut cand ocupam alta functie intre timp s-a schimbat si functia iar contractul nu a fost refacut.

Contractul nu este facut nici la notar este o simpla foaie A4 cu titlul Contract garantie .