avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate valer_valy

Activitate valer_valy

Buna ziua!
Daca poate cineva sa-mi spuna si mie cum se procedeaza si ce conditii trebuiesc indeplinite pentru obtinerea de fonduri europene nerambursabile pentru apicultura?
Multumesc anticipat.
Buna ziua!
As dori sa aflu daca poate cinava sa ma informeze, referitor la un magazin alimentar dintr-o localitate rurala ... Aici nu se respecta cele mai elementare reguli de bun simt. Adica unitatea comerciala in cauza desi este doar magazin alimentar se desfac bauturi alcoolice pe care clientii le consuma in curtea magazinului fiind amenajata un fel de terasa. Acest fapt deranjeaza vecinii, eu fiind unul dintre acestia. Clientii, dupa ”mai multe paharele” incep sa vorbeasca la un ”volum” maxim si destul de colorat, fara sa tina cont ca deranjeaza vecinii, ca sa nu mai spun ca I-si fac nevoile, dupa lichidele ingurgitate pe unde apuca. Nu poti nici macar sa treci pe drum din cauza acestora.
Intrebarea ar fi:
la ce institutii se pot face sesizari pentru ca banuiesc ca aspeectele in cauza pot reprezenta incalcari ale legislatiei, deoarece proprietarul magazinului nu vrea sa ia niciun fel de masuri in sensul celor aratate mai sus, desi am avut mai multe discutii amiabile cu el...
Va multumesc anticipat pentru amabilitate ...
Răspuns la discuția beneficii la un nou loc de munca
angajat la o directie din cadrul unei primarii a unui mun. mare. nu era in somaj persoana respectiva a demisionat de la locul anterior de munca pentru ca a luat concursul pentru angajare pentru noul loc de munca
Buna ziua!
Am si eu o intrebare la care sper sa gasesc un raspuns avizat din partea dvs.
O persoana care si-a inceput activitatea la un nou loc de munca in sistemul bugetar unde s-a angajat pe baza unui concurs poate beneficia de stimulente gen prima de instalare sau altceva de genul acesta.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua!
Am urmatoarea situatie in care se afla o cunostinta, poate ma puteti ajuta cu o parere avizata:
O persoana care se afla in concediu pentru cresterea copilului intentioneaza sa isi reia activitatea inainte de finalizarea concediului de crestere a copilului, insa la un alt angajator.
Vechiul angajator ia spus ca este deacord si ia propus ca solutia sa-si dea demisia pentru a-si putea incepe ativitatea la noul loc de munca.
Intrebarea este ca in cazul in care persoana beneficiara de indemnizatie de crestere a copilului cu varsta de pana la 2 ani demisioneaza de la locul de munca de la care a intra in CCC si i-si reia activitatea cu ziua imediat urmatoare la un alt loc de munca mai poate beneficia de stimuletul de insertie pentru reincadrarea in munca pe perioada ramasa pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Sau ce alta solutie legala ar fi in acest sesn pentru a putea beneficia de stimulentul de insertie.
Va multumesc anticipat.
Buna seara.
Am urmatoarea situatie... daca ma poate ajuta cineva cu un sfat:
O cunostinta de a mea a depus actele de divort la judecatorie undeva in luna noiembrie 2013 si s-a fixat termenul la inceputul lunii aprilie anul acesta. Intre timp cei doi au ajuns la o intelegere in privinta divortului si pentru a termina mai repede au divortat prin acord la notariat.
Ce trebuie facut la judecatorie pentru a renunta la procesul existent pe rol la jud.( o cerere sau altceva daca se poate trimite prin posta) pentru a nu se mai prezenta la judecatorie personal la termenul fixat.
Poate aveti si un model de cerere in acest sens, daca trebuie ceva tip cu indicarea unor articole de lege.
Va multumesc anticipat.
Multumesc frumos.
Buna dimineata.
Daca poate cineva sa ma informeze cu privire la modul in care este legal de a trimite certificatul medical de concediu prenatal la angajator. Este vorba de o femeie insarcinata in 37 de saptamani iar sediul angajatorului este intr-o localitate la 100 km iar persoana in cauza fiind insarcinata nu se poate deplasa pana acolo si nici nu poate sa trimita pe cineva pentru ea acolo.
Se poate trimite prin posta cu confirmare de primire?
Ma gandesc sa nu cumva sa spuna angajatorul ca nu a primit actul....
Va multumesc anticipat pentru amabilitatea de a ma informa.
Răspuns la discuția Furt, recuperare paguba
hotararea trebuie sa fie definitiva si irevocabila dupa care contactati un executor jud.
Răspuns la discuția Am furat dintr-un magazin
daca sunt probe in privinta comiterii faptei ar fi indicat sa recunoasteti fapta si sa procedati la repararea prejudiciului. daca fapta este recunoscuta, prejudiciul este recuperat iar cazierul este curat putin probabil sa se ajunga la masura retinerii.