Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modalitatea de a trimite certificat concediu medical ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modalitatea de a trimite certificat concediu medical la angajator

Buna dimineata.
Daca poate cineva sa ma informeze cu privire la modul in care este legal de a trimite certificatul medical de concediu prenatal la angajator. Este vorba de o femeie insarcinata in 37 de saptamani iar sediul angajatorului este intr-o localitate la 100 km iar persoana in cauza fiind insarcinata nu se poate deplasa pana acolo si nici nu poate sa trimita pe cineva pentru ea acolo.
Se poate trimite prin posta cu confirmare de primire?
Ma gandesc sa nu cumva sa spuna angajatorul ca nu a primit actul....
Va multumesc anticipat pentru amabilitatea de a ma informa.
Trimiteti certificatul medical prin posta, cu confirmare de primire si cu valoare declarata (unde se specifica si ce cotine plicul respectiv).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc frumos.