avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1660 soluții astăzi
Forum Activitate InaBucur

Activitate InaBucur

Sotul meu a trecut linia ferata cand semnalele acustice si luminoase erau deja in functiune, si are permisul suspendat pentru 90 zile. Exista posibilitatea sa dea examenul si sa isi recupereze permisul dupa 30 zile?
As vrea mai multe detalii referitor la sintagma "trebuie sa fie finalizata" : deci trebuie geamuri, usi, exteriorul inclusiv culoarea ? Sau finalizata in sensul de ridicata la rosu ? Ce intereseaza dpdv cadastral ?
Daca acoperisul la casa e pus, sa zicem, luna aceasta, dar casa va fi gata, cu tot cu culoare pe exterior, peste 18 luni, abia peste 18 luni facem demersurile pentru intabularea ei?
Am vazut ca mentionati terenul - acesta este intabulat.
Buna ziua
Am casa in constructie, deocamdata suntem la faza de rosu. Cand trebuie intabulata, dupa ce e gata acoperisul/dupa ce se pun ferestrele si usile/... ? Unde trebuie mers pentru acest lucru, la Primarie?
Multumesc
Pentru vanzarea unui imobil prin agentie imobiliara, plateste comision doar cumparatorul, sau si vanzatorul? Se plateste comision de catre vanzator si daca imobilul nu se vinde?
Este vorba despre o casa cu mai multe apartamente, 2 proprietari persoane fizice si al treilea proprietar Primaria, care a inchiriat, casa situandu-se intr-o zona istorica, zona "rosie" a orasului. Chiriasul Primariei are voie sa-si faca bransament la reteaua electrica doar cu acordul verbal al vecinului de pe aceeasi parte a casei (apart. Primariei se situeaza in curte, nu are perete direct la strada), respectiv sa traga firele pe peretele acestui vecin si sa monteze contorul pe fatada apartamentului acestuia, sau are nevoie de acordul scris, notarial, al vecinului? Dar pentru alte lucrari de bransare la retele, apa, canal, si renovari, cum trebuie procedat? Mentionez ca nu exista constituita asociatie de proprietari/locatari. Multumesc
Nu m-ati lamurit, am vazut si eu ce ati scris si nu mi-e clar raspunsul dvs, de asta v-am adresat in continuare cateva intrebari !
1. NU poate beneficia de pensie de invaliditate, dar POATE beneficia de indemnizatia de insotitor?

2. Pentru acest lucru ma adresez Casei de Pensii ?
si

3. Ma adresez Primariei CAND? Cum dovedesc necesitatea permisului ?
DACA merg in alta localitate, nu am voie sa parchez pe locurile special amenajate? Nu ar trebui, in acest caz, sa am un document/sticker pe geamul masinii/... care sa ateste ca transport o persoana cu dizabilitati si pot parca oriunde pe locurile amenajate in acest sens ???
Situatia este urmatoarea: persoana este pensionata la limita de varsta si lucreaza cu jumatate de norma intr-un domeniu conex, varsta 66 ani. De o luna sufera de invaliditate in urma unui neoplasm (este internata) cu statut de boala progresiva (metastaze coloana vertebrala), fiind in concediu medical de la locul de munca. Ar putea beneficia de pensie de invaliditate, respectiv indemnizatie insotitor? Daca da, in ce conditii ? Carei institutii ar trebui sa ma adresez pentru formalitatile si documentele necesare? Si pentru permis de parcare pe locurile destinate persoanelor cu dizabilitati, cui ma adresez? Multumesc
Care este cuantumul cotizatiei sindicale lunare, este stabilit prin lege? Cotizatia se poate plati "din mana", sau se retine pe statul de plata? Pe perioada concediilor, inclusiv a celui de crestere copil, se mai plateste cotizatie sindicala? Care este legea care stabileste toate aceste lucruri?
Multumesc anticipat
Din cate stiu eu, succesiunea e destul de costisitoare, speram sa existe o alta varianta, mai usoara si mai ieftina ... in fine ...va multumesc tuturor pentru raspunsuri.