Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cuantum, modalitate plata cotizatie sindicala si plata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cuantum, modalitate plata cotizatie sindicala si plata pe perioada concediilor

Care este cuantumul cotizatiei sindicale lunare, este stabilit prin lege? Cotizatia se poate plati "din mana", sau se retine pe statul de plata? Pe perioada concediilor, inclusiv a celui de crestere copil, se mai plateste cotizatie sindicala? Care este legea care stabileste toate aceste lucruri?
Multumesc anticipat
1. Cuantumul cotizatiei sindicale nu este stabilit prin lege, ci prin statutul sau hotararea adunarii generale a organizatiei sindicale.

2. Modalitatea de plata se stabileste de conducerea sindicatului. Pentru a se retine pe statul de plata, trebuie ca sindicatul sa aiba si acceptul angajatorului.
Conform Codului fiscal, cotizatia de sindicat se deduce la calculul impozitului pe salarii, dar numai pana la 1 % din venitul brut lunar realizat. De aceea, multe sindicate si-au fixat cotizatia chiar la 1% din venitul brut lunar.
In timpul concediului de odihna se retine cotizatia de sindicat din indemnizatia de CO.
In timpul concediului de crestere copil nu se prea poate retine cotizatia de sindicat pe statul de plata, decat daca angajata/angajatul respectiv primeste compensatii conform CCM si astfel apare pe statul de plata. Dar statutul sindicatului poate prevedea scutirea de cotizatie pe perioada CCC. Daca nu vor sa acorde aceasta scutire, atunci cotizatia trebuie platita din mana.