avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2047 soluții astăzi
Forum Activitate OctavianDinu

Activitate OctavianDinu

La implinirea varstei de 65 de ani, ar trebui sa trec de la pensia anticipata partiala, la pensie la limita de varsta. Am la dosar si actele pentru studii si serviciul militar, necesare recalcularii. Intrebarea este : recalcularea care se va face pentru noua pensie ( integrala ), va utiliza coeficientul de corectie de 1,41 aferent anului 2020 ? Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti daca, conform legislatiei in vigoare in acest moment, un pensionar care
beneficiaza de pensie anticipata partiala, poate cumula venitul din pensie cu alte venituri din
activitati independente (de ex. contract de mandat) si daca exista o limita in acest sens.
Va multumesc.
Buna ziua. Cred ca in ultimele 2-3 saptamani a aparut pe site un articol referitor la posibilitatea accesarii de fonduri europene nerambursabile ( parca pana la 200.000 eur) de catre cabinete medicale organizate ca Srl-uri.
Va rog sa-mi comunicati linkul respectiv. Va multumesc.
Va rog sa-mi raspundeti cum influienteaza concediul medical vechimea in munca ?
Am aproape 35 de ani vechime in munca, am avut concedii medicale in perioada de activitate si apoi in perioada de somaj si as dori sa stiu cum afecteaza aceste concedii medicale vechimea in munca. Am inteles ca perioada CM este asimilata stagiului de cotizare ptr. calculul pensiei, parca la nivelul salariului minim, dar acum ma intereseaza dpdv al vechimii in munca ptr a calcula corect total vechime. Multumesc.
Va solicit sprijinul in lamurirea urmatoarei situatii. Am fost angajat o perioada determinata la o firma care este partenera cu alte firme intr-un proiect privind
utilizarea de fonduri europene pentru organizarea de cursuri de specializare pentru someri si persoane in cautare de lucru. Acum sunt in cautare de lucru si am solicitat inscrierea la aceste cursuri care ma pot ajuta ptr. ca se acorda o diploma de absolvire. Firma care se ocupa de inscrieri nu este de acord motivand ca am fost angajat la firma partenera si exista un conflict de interese. Nu inteleg care e acesta. Multumesc.