avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate nell12324

Activitate nell12324

Răspuns la discuția Schimbarea domiciliului copilului
va multumesc din suflet.
buna.va rog ajutatima si pe mine in aceasta problema.am o fica de 16 anisori care nu se mai intelege cu mama iei,a fost scoasa afara din casa de mama iei,am fost sunat de fosta sotie ca daca vreau sa iau eu copilul la mine definitiv spre crestere.va rog spunetimi ce pasi trebuie sa urmez si cat dureaza tot demersul.multumesc
mentionez ca fetita este deja la mine.
Răspuns la discuția Hotarare judecatoreasca
nu se incumeta nimeni sa dea un raspuns?
buna ziua:va rog sa-mi raspundenti la urmatoarea intrebare:am avut un proces in care sa cerut majorarea pensiei de intretire a ficei mele,dupa hotarare am facut recurs care mi-a fost respinsa.dupa aproximativ 2 luni primesc citatie de la tribunalul care mi-a respins recursul fara sa mai nimic ca sunt chemat in instanta ca apelant in proces cu fosta sotie in calitate de intimat. ma puteti lamuri ce se intimpla?
Răspuns la discuția Calcul pensie intretinere
stimata doamna,va rog sa nu ma intelegeti gresit:am fost casatorit de doua ori,am un baiat si o fata,nici unul dintre iei nu locuieste cu mine,cu prima sotie am o fetita pentru care plateam pensie 51 lei.apoi am baiatul pentru care platesc suma de 110 lei.unde nu sunt probleme si platesc constant si daca a cerut mai mult am dat fara a cere in instanta.problema e cu prima sotie cu care am fetita.dupa ceva ani dupa divort fosta sotie a lasat fetita in grija surori iei printr-un act facut la notar fara sa ma anunte pe mine si a plecat in spania.nu am vazut acel act nici in ziua de azi.pentru a nui face probleme am acceptat aceasta decizie luata de ea fara acordul meu.dupa 3 ani sa reintors in tara.eu avind probleme cu locul de munca din cauza neplati salariului de catre angajator am ramas in urma cu pensia de intretinere.la reintoarcerea iei in tara a facut plangere parchetului pentru abandon de familie.la scurt timp dupa aceasta am fost contactat de ea telefonic prin care ma anuntat ca vrea sa duca fetita in spania si ca vrea semnatura mea.nu am fost de acord cu aceasta iar prin acesta fapt ma santajat ca ma baga in puscarie pentru abandon de familie,mea oferit scoaterea dosarului,renuntarea la plata pensiei si restantei in schimbul semnaturi mele,tot demersul acesta a fost in anul 2007.dupa toate acestea promitandumi ca-i va face o viata mai buna ficei mele peste hotare am hotarat sa dau semnatura unui act facut legal la notar prin care asi asuma pe propria raspundere cele declarate mai sus.o data facut acel act am primit si raspuns de la parchet ca sa retras plangerea si am incetat si eu cu pensia de intretinere stiind ca fata urmeaza sa plece in spania.de atunci se complica treaba ca a facut exact ce avrut ea.in spania nu a mai plecat cu fetita drept de vizita nu am mai avut doar cind a vrut ea.ma jucat de pedegete cu tot felul de minciuni si amenintari.anul trecut ma sunat spunandumi ca ma da in judecata pentru pensie si ma amenintat ca o sa vand si casa ca sa pot plati tot ce va cere ea,bunuri,pensie pe 3 ani in urma si altele.eu lucrez intr-o fabrica cu norma fixa si in lipsa de muncitori mai lucrez si suplimentar dar nu permanent.fara acele ore suplimenatre a-s detine un salar de maxim 900 de lei.sincer va spun ca nu stiu nici in acest moment unde se afla mai exact si unde as putea trimite pensia,in instanta sa prezentat cu adresa din buletin dar ea nu locuieste acolo.bine inteles ca suma de 51 lei nu este o suma sa poti creste un copil dar asta nu inseamana ca nu am cumparat cei trebuie fetitei de cate ori am avut ocazia.in salarul net pe care l-am declarat mai sus sint incluse si orele suplimentare,daca pe luna dec detin un net de 1143 si sup 159 cei 159 se afla in cei 1143 trebuie scazuti daca nu se calculea primele.din 1143- 159=984 acesta ar fi netul dupa parerea mea.pe luna noiembrie din nou nu sint in clar cu acel net.difera netul de pe fluturas cu cel dat de fabrica pentru instanta.vreau sa mai adaug ceva primele si orele suplimentare nu se platesc separat sunt incluse in net.va multumesc pentru rabdare si astept un raspuns de la dumneavoastra.multusc anticipat !!!
Răspuns la discuția Calcul pensie intretinere
doresc sa mai adaug o intrebare.cum se explica:am cerut de la biroul de registratura dosarul meu unde pe luna 11-2013 figurez cu un net de 1767 ron iar pe fluturasul de salariu rest plata pe card este de 1552 ron.pe luna decembrie figurez cu un net de 1143 ron din care 159 ron sunt ore suplimentare care nu sau scazut din net.
Răspuns la discuția Calcul pensie intretinere
scuze.greseala este a mea e suma de 51,5 ron la 260 ron.va multumesc pentru amabilitatea de a raspunde la mesajul meu.dupa calculul meu venitul total pe 6 luni este de 6883 din care scadem primele si orele suplimentare si media este de 950 lunar fara sa mai scad valoarea tichetelor de masa. sa presupunem ca instanta a calculat bine suma de 1147 media lunara.1147 impartit la o patrime pentru 2 copii = 286.75 din care suma de 260 merge doar la un copil celalalt ramane cu 26.75?pentru celalalt trebuie sa platesc suma de 110 ron.:260+110=370 ron sau daca scad va rog sa ma iertati pentru aceste calcule dar chear nu inteleg cum sa calculat.va rog explicatimi,multumesc
Răspuns la discuția Calcul pensie intretinere
am facut aceste calcule impreuna cu avocatul meu,am facut recurs si am primit raspuns ca a fost respinsa pe motiv ca instanta a calculat bine venitul net.din aceasta cauza am apelat la dumneavoastra.
buna ziua.am revenit cu problema mea in care am o nelamurire:venitul meu pe luna iulie: net 1040,sup 78,tichete 215...aug;net 811,tichete 65...sept:net 1080,suplimentar 118,tichete 206...oct:net 1033,sup 71.tichete 206...noi;net 1767,sup 215,prime 540,tichete215,,,dec:net 1143,sup 159,tichete 178,,,.

dupa calculul facut de instanta detin o medie de 1147 ron din care rezulta marirea pensiei de la 515 la 260 ron.pe linga care trebuie sa mai platesc 110 ron cea dea doua pensie total 370 de ron lunar.dupa calculul meu nu iese media 1147.260 ron o patrime din net impreuna cu cei 110 sau fara aceasta suma, astept parerea dumneavoastra
Răspuns la discuția Intampinare, calcul zile
multumesc