avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate florinursu24

Activitate florinursu24

Bună ziua tuturor, vă cer ajutorul de la persoanele, care știți,raspunsul la întrebarea (problemele) următoare, pe care eu nu le înțeleg, încep prin a vă spune că am câteva amenzi neplătite 5 la număr, începând între anii 2006-2013 valoarea totala a amenzilor este undeva la 1650 lei.
În 2018 am primit o înștiințare de la judecătorie in care mi sa adus la cunoștință,vă scriu pe scurt ce am înțeles, și anume că cuantumul acelei amenzi a fost transformat în ore de munca în folosul comunității întrucât nu sa putut stinge sau recupera acea suma nici până in prezent.
Eu nu am putut plăti aceste amenzi, în perioada respectiva deoarece nu am avut posibilitate financiara, stiu ca asta nu il interesează nici pe primar sau pe altcineva,in comunicare am citit ca primăria a înaintat aceste pretenții, nu stiu exact cum se spune. Intre timp am primit diferite scrisori de la banka ca mi sa blocat contul pentru neplata amenzilor, am fost la finanțe să platesc si am întrebat daca platesc aceste amenzi cu decizia judecătoriei ce se întâmplă? Si răspunsul a fost ca pe ei nu-i interesează aceste decizii judecătorești si ca nu au nici o treabă cu ei, și că trebuie să plătesc, menționez că lucrez de 3 ani în Germania si. Merg acasă doar 1 dată pe an 4 sau 5 zile, si as plăti aceste amenzi dar nu știu ce se întâmplă cu această decizie de la judecătorie, sper ca m-ați înțeles si ca îmi puteți da un sfat sau ma puteți îndruma ce să fac mai departe,vă mulțumesc!
Buna ziua tuturor,sunt eliberat conditionat de 1 luna de zile,si sunt nelamurit in privinta asigurarii de sanatate,astazi am sunat la cas,unde am cerut informatii cu privire la obtinerea cardului de sanatate,unde doamna respectiva a cerut cnp-ul pentru a afla daca sunt asigurat,am aflat ca ultima data am fost asigurat in 2015,de firma la care lucram atunci si mia mai spus ca trebuie sa merg la finante sa platesc ultimele 6luni + luna respectiva,eu asa stiam ca am avut asigurare de sanatate asigurat,pe timpul detentiei,atunci dece mai trebuie sa platesc si ultimele 6 luni?poate ma lamureste cineva mai bine Multumesc
buna ziua,ieri am avut ultimul termen intr-un proces penal,imi puteti spune in cat timp se va pronunta instanta?daca e cu executare sau nu,din cate am inteles de la avocatul meu voi primi acasa o instiintare,de la tribunal,si mai am o intrebare pot verifica online decizia,sau pronuntarea judecatoriei,scuze dar nu ma pricep de loc sa vorbesc in termen penal.mersi
buna ziua,as dori sa ma lamuriti daca puteti,in 2010 am primit pedeapsa cu suspendare,3 ani si 6 luni,dar anul asta in aprilie am fost prins conducand un moped 49cm3 in stare de ebrietate,atunci pe loc am primit doar o amenda,insa luna trecuta am venit acasa din strainatate,si intr-o zi am mers pe drumul de camp tot cu mopedul circa 2 km,pana la intrarea in oras,unde am coborat de pe moped si am mers sa cumpar o paine,insa la intoarcere ma astepta un nene politist,care ma legitimat mia cerut actele la motor,pe care le aveam acasa,si ma intrebat daca mopedul e inregistrat la primarie,bineinteles ca nu era inscris,dar iam explicat ca nu am condus pe drum, ci pe camp ma chemat frumos la sectie unde mi sa luat declaratie,intre timp mi-a fost scos cazierul unde a reiesit ca sunt in perioada de proba,am fost arestat 24,ore dupa care am fost propus pentru 29 de zile,pentru ca as fi pericol public,dupa parerea politistului,insa nu sa aprobat si sunt cercetat in stare de libertate,cu conditia sa nu parasesc localitatea 29, de zile,cum cele 29 de zile au expirat,si nu am fost chemat nicaieri,mam intors la munca,si vroiam sa va intreb daca intr-un caz se pronunta sentinta in cazul meu de ex 3,sau 4 ani de inchisoare cu executare ,vin cei de la politie dupa mine in strainatate sa ma aresteze? sau daca sunt legitimat aici,reiese faptul ca am mandat de arestare in romania? mentionez ca nu am fost condamnat pentru omor,sau viol cei 3,ani si 6 luni iam primit pentru furtul unei baterii de la masina.