avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate cristi1955

Activitate cristi1955

matusa traieste iar in CF figureaza persoana care a inselat-o cu fratele si cumnata, in baza unui contract de intretinere.
Pe scurt situatia este urmatoarea:
Sunt unic mostenitor al matusii mele si comostenitor(20%) al unei case a bunicilor mei(parintii matusei)
In aceasta casa a locuit de 30 de ani nepoata unui prieten al matusii fara sa plateasca chirie si avand domiciliu in aceasta casa.
A fost considerat un serviciu adus prietenului lor. La decesul sotului matusii mele, acum 3 ani, matusa a devenit mostenitoare pe 80% din casa. Timpul trecand chiriasa a inceput sa-mi refuze accesul la casa si la vizitarea matusii, decat in prezenta ei.
Mentionez ca matusa a inceput sa aiba de acum 4-5 ani de probleme de memorie. Nu pot spune denumirea bolii pt ca mi s-a refuzat accesul la documentele medicale. Acum, am solicitat accesul la casa pt a depozita o mobila si am fost refuzat de chiriasa pe motiv ca e casa ei. A refuzat sa-mi prezinte ce acte detine. Sunt in situatia de a fi proprietar dat afara de chirias(fara acte de inchiriere) si fara a sti ce acte a semnat matusa mea. In cazul in care matusa a semnat acte in favoarea chiriasei ce posibilitate am sa le anulez. Ce sfat imi puteti da pt a iesi din acest impas.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este o parcare propriu zisa... este un spatiu aflat sub balcoanele blocului. Persoana lezata este unul din locuitorii blocului care face parte si din comitetul asociatiei. Imi solicita despagubiri pt un parbriz spart motivand lucrari efectuate la balcon cu 10 zile inainte de eveniment. Prima data a sustinut ca ar fi cazut o bucata de moloz pt ca ulterior sa sustina ca a fost un ciob de sticla.
Daca pe bloc exista un afis cu " Cade Tencuiala" si masinile parcheaza in acel loc, in caz ca va cade tencuiala dupa fatada blocului cine suporta pagubele?
multumesc
Am 60 de ani, stagiu de cotizare de 37 ani(32 de ani in conditii normale de munca si 5 ani perioade asimilate) si o pensie medicala de gradul II in suma de 2000 lei.

La 65 de ani, pensia pt limita de varsta va creste, sau trebuie sa raman pensionat medical in continuare?
Răspuns la discuția Recuperare cheltuieli sanatate
cristi1955 a scris:

Buna ziua,
Mi s-a implantat un stent la o clinica privata care nu are contract cu casa de sanatate.Am solicitat sa mi se deconteze suma la CNS si am primit raspuns ca nu au contract cu acea clinica.
Am posibilitatea sa primesc o parte din banii pe care i-am platit clinicii, in baza contractului cu CASA, pe care-l am ca platitor de contributie la fondul de sanatate? In caz afirmativ, as dori si temeiul legal pt a-l face cunoscut CNS in vederea evitarii raspunsurilor negative ale acesteia. Multumesc.



As vrea sa intreb totodata, daca recuperarea acestor cheltuieli nu poate fi asimilata cheltuielilor efectuate la clinicile din strainatate, care conform legii pot fi recuperate partial.
Buna ziua,
Mi s-a implantat un stent la o clinica privata care nu are contract cu casa de sanatate.Am solicitat sa mi se deconteze suma la CNS si am primit raspuns ca nu au contract cu acea clinica.
Am posibilitatea sa primesc o parte din banii pe care i-am platit clinicii, in baza contractului cu CASA, pe care-l am ca platitor de contributie la fondul de sanatate? In caz afirmativ, as dori si temeiul legal pt a-l face cunoscut CNS in vederea evitarii raspunsurilor negative ale acesteia. Multumesc.
Indemnizatia de cenzor este considerata perioada de cotizare pentru pensie?
Am fost disponibilizat in data de 14 septembrie 2012, primind si plati compensatorii pentru care s-a platit de societate si mi s-a retinut, contributie pentru fond de somaj.
La calculul indemnizatiei de somaj nu mi s-au luat in calcul platile compensatorii.
In 2013 prin Legea 250 s-a modificat baza de calcul a contributiei la fondul de somaj excluzandu-se platile compensatorii.
In situatia in care nu am beneficiat de platile compensatorii in calculul indemnizatiei de somaj pot cere restituirea contributiei platite si in caz afirmativ cine face restituirea, societatea sau AJOFM?