avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Activitate Sionut01

Activitate Sionut01

Defunctul nu avea nimic trecut pe numele lui. El locuia acasa la mama sa. Desigur, daca mama lui ar fi murit cand el era inca in viata, lui trebuia sa-i revina o parte din casa (el mai avand 2 surori), cum este normal. Fiind mort, partea lui ii va cuveni fiicei lui.

> Exista vreo sansa ca dupa succesiune, cand numele defunctului va fi trecut pe anumite acte, ca partea lui ii revine fiicei (cum ca are un bun in proprietate acum), banca sa se sesizeze si sa inceapa procedurile de recuperare a sumei prin intermediul fiicei lui?

>> In termeni simpli: chiar poate banca sa o oblige pe fiica lui sa plateasca suma ramasa de pe urma defunctului chiar daca aceasta n-a avut nicio legatura/semnatura, n-a fost imputernicita + niciun act care sa ateste ca se angajeza sa plateasca suma in caz de decesul clientului?

Multumesc.
Niciun rapsuns? Multumesc anticipat!
Defunctul nu avea niciun bun trecut pe numele lui, a locuit impreuna cu fiica lui acasa la maica-sa. Deci tocmai asta presupun ca a impiedicat banca sa ia vreo masura pana acum si de aceea incerca sa dea de fiica.
Ar mai fi problema; atunci cand se va face succesiunea casei, partea din partea tatalui ii va cuveni fiicei lui, astfel, daca nu ma insel, s-ar putea ivi o problema care sa prezinte un interes pentru banca. Nu stiu exact, prin acele acte nu o sa fie prezent numele tatalui cum ca i-a lasat un bun material mostenitoare de drept?
Multumesc pentru atentia oferita!


avvalentina a scris:

Ce legatura are verisoara cu prietena? Ati zis ca prietena e singura mostenitoare....Poate Banca a cesionat deja creanta .....Daca prietena nu accepta mostenirea, banca o poate declara vacanta insa e o procedura greoaie si costisitoare.


Verisoara s-a dus in calitate de ruda a familiei ca sa declare la banca ca nu mai exista alti mostenitori ai tatalui. Am uitat sa precizez ca banca nu stia exact daca fiica (mai) locuieste la aceea adresa si nici la telefon nu au primit confirmarea ca ea este mostenitoarea, insa insistau.

Nu au mai deranjat-o cu telefoane/plicuri banca de cand s-a dus verisoara la banca, deci nu cred ca s-a acceptat in mod tacit recuperarea datoriei.
Sa inteleg ca trebuia rezolvata problema prin intermediul avocatului? Sa ce? Doar sa dovedeasca bancii ca tatal ei e decedat si ca nu accepta sa plateasca datoria?
Deci daca isi va deschide un cont la orice banca cu bani in el, cei care se ocupa cu recuperarea (inca in proces) vor putea sa-i goleasca contul?
Buna ziua! Am o problema, as dori va rog sa ma lamuriti.

In urma cu 3 ani tatal prietenei mele mai avea o datorie la banca in valoare de ~5000lei, intre timp el a decedat. Prietena mea, fiind singura mostenitoare, cei de la banca au inceput sa o caute pe ea ca sa restituie datoria (plicuri, apeluri) timp de 1-2 ani. Mentionez ca decedatul nu a semnat niciun act care sa o elibereze pe mostenitoare de plata datoriei.
Recent, verisoara prietenei mele a fost la banca sa declare ca nu mai exista mostenitori, iar aceasta a sfatuit-o sa nu isi faca cont/card/etc la alte banci ca sa nu o gaseasca sa o oblige sa plateasca datoria.

Voiam sa ma lamuriti va rog, daca isi va face cont/card la orice banca,or sa o gaseasca in baza de date urmand procedurile? Exista vreo alta cale de a scapa de datorie? Multumesc!
Buna ziua,


As dori si eu sa stiu si eu pe cine as putea chema pentru recalcularea datoriilor intretinerii la bloc in decursul a catorva ani. Administratora blocului se pare ca nu prea stie ce face. As putea chema un contabil? Pe cineva de la primarie? M-ar costa mult? Multumesc!
Răspuns la discuția Problema declaratie parinte copil
Un raspuns va rog? :)
Buna ziua, am o problema, un sot si o sotie au avut un prim' copil, sotia a ramas insarcinata,iar cei doi au divortat. Barbatul s-a mutat in casa mamei lui cu tot cu primul copil(fica). In urma acestora sotia a declarat printr-o procedura legala ca acel copil nu era al fostului sot. Sotul decedand in urma cu cativa ani, iar fica a ramas cu bunica in casa. Problema fiind urmatoarea: recent declaratia a disparut, banuiala fiind ca a fost furata de cineva cu intentii rele. La deschiderea mostenirilor (pentru fata) aceea declaratie poate avea vreun impact? Fiind disparuta si prin anumite metode stupide, la mostenire sa aiba drepturi si al 2-lea copil al barbatului?(prin declaratie nefiind al lui?) Sa nu aiba drept egal cu celelalte fata mostenitoare? Adica sa primeasca mai putin decat trebuie fiind nevoita sa imparta cu copilul acela?
O alta intrebare ar fi: aceea declaratie nu se poate recapata de la Judecatorie sau oriunde altundeva si sa fie legalizata iar cealalalta anulata? Si daca da, cam care ar fi pretul daca se poate? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Drepturi casa
Am inteles, multumesc mult pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Drepturi casa
Si daca una dintre mostenitoare vine peste ea in casa si o agreseaza cu scopul de a o da afara, exista vreo metoda legala de a combate problema asta? Sau doar totul tine de bunica daca este ea de acord sau nu?