Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema declaratie parinte copil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema declaratie parinte copil

Buna ziua, am o problema, un sot si o sotie au avut un prim' copil, sotia a ramas insarcinata,iar cei doi au divortat. Barbatul s-a mutat in casa mamei lui cu tot cu primul copil(fica). In urma acestora sotia a declarat printr-o procedura legala ca acel copil nu era al fostului sot. Sotul decedand in urma cu cativa ani, iar fica a ramas cu bunica in casa. Problema fiind urmatoarea: recent declaratia a disparut, banuiala fiind ca a fost furata de cineva cu intentii rele. La deschiderea mostenirilor (pentru fata) aceea declaratie poate avea vreun impact? Fiind disparuta si prin anumite metode stupide, la mostenire sa aiba drepturi si al 2-lea copil al barbatului?(prin declaratie nefiind al lui?) Sa nu aiba drept egal cu celelalte fata mostenitoare? Adica sa primeasca mai putin decat trebuie fiind nevoita sa imparta cu copilul acela?
O alta intrebare ar fi: aceea declaratie nu se poate recapata de la Judecatorie sau oriunde altundeva si sa fie legalizata iar cealalalta anulata? Si daca da, cam care ar fi pretul daca se poate? Multumesc anticipat!
Un raspuns va rog? :)