avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate vlavali

Activitate vlavali

Ziua buna,
Chiar nu stie nimeni daca poate fi contestata legea 129/2021?

vlavali a scris:

Buna ziua,
In baza legii 129 pe 2021 am primit amenda de la un inspector dsp ca nu am anuntat in maxim 24 ore intrarea in tara. Nu am stiut de aceasta obligatie, in aeroport nu am vazut nimic (afis) de acest gen.
Oare ce sanse as avea daca voi contesta aceasta amenda?
Mentionez ca sunt vaccinat, deci nu am evitat prin neanuntare o eventuala carantina.
Multumesc

Buna ziua,
In baza legii 129 pe 2021 am primit amenda de la un inspector dsp ca nu am anuntat in maxim 24 ore intrarea in tara. Nu am stiut de aceasta obligatie, in aeroport nu am vazut nimic (afis) de acest gen.
Oare ce sanse as avea daca voi contesta aceasta amenda?
Mentionez ca sunt vaccinat, deci nu am evitat prin neanuntare o eventuala carantina.
Multumesc
Răspuns la discuția Rinoplastie nereusita, malpraxis
Plangere direct!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna dimineata,
Cred ca raspunsul este mult mai simplu la problema dvs., si anume:
Cititi actele de proprietate ale apartamentului si verificati daca aveti in proprietate in cota indiviza, procent din calea de acces. Daca aveti, cititi pe net despre evictiune.
O zi frumoasa!
buna seara,
poate beneficia o societate comerciala cu raspundere limitata debutanta sa beneficieze de o sponsorizare?
multumesc.
Răspuns la discuția Sponsorizare srl-d
buna seara,
am gresit topicul sau ceva de genul?
este vorba despre organizare de concerte clasice. asadar, poate beneficia un srl-d pentru organizarea unui astfel de concert clasic de o sponsorizare din partea unei societati comerciale?
multumesc.
buna seara,
poate beneficia o srl-d de o sponsorizare?
multumesc.
buna ziua,

vreau sa inchiriez un apartament, proprietatea parintilor, unei terte persoane.
la fisc mi se solicita un certificat energetic.
intrebarea este: daca legea 159/2013 a fost publicata în 20 mai în Monitorul Oficial şi va intra în vigoare in Iulie pe 19, are dreptul sa mi ceara certificatul energetic in aprilie?

vizavi de inpozit, cunoaste ti altele in afara de 16% la fisc si 5,5% la sanatate din suma declarata in contract?

multumesc anticipat
Răspuns la discuția Dauna totala [EDITAT]
In final, am primit banii de la [EDITAT], dreptul ce mi se cuvenea!
Multumesc tuturor celor care au rupt din timpul dumnealor pentru a se implica in problema mea!

Respect!
Răspuns la discuția Dauna totala [EDITAT]
Va multumesc mult domnule Nucu!

nici eu nu am gasit justificare legala la dauna totala ci doar la reparatia in regie proprie!

maine dupa completarea cererei de despagubire, voi face mai multe 'dezvaluiri'!

Va multumesc inca o data!

nucu$ a scris:

Cate bordeie....!
In timp s-au gasit baieti destepti peste tot.In afara de reparatia in regie proprie, nu exista justificare legala pentru retinerea TVA din dauna.
Exista si calculatoare online unde puteti sa verificati cat de aproape sunteti de adevar.
Unul aici: [ link extern ]
Poate va este de ajuror:thumbup: