avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate anym

Activitate anym

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se pot intampla multe in viata! Nu faceti acte si pe sot. Cum vi s-a spus anterior, el isi poate cere drepturile costurilor pe care le suporta cu renovarea.
Cum aflu ce datorii avea tatăl decedat?
Buna ziua! Tatăl meu a decedat in urma cu aproximativ 2 luni. Pana in prezent am descoperit 3 credite de care fratele lui stia si pe care noi, mostenitorii, respectiv eu si fratele meu, trebuie să hotaram daca le achitam sau nu, eventual daca ne declaram mostenitori sau nu.
Problema cea mai mare este că am gasit o notificare de plata pentru un al patrulea credit in valoare mare, de care nu stie nimeni din familie nimic.
Intrebarea mea este: cum reusesc sa aflu ce credite/datorii avea catre banci sau alte entitati financiare, alta modalitate decât de a merge "din banca in banca" cu Certificatul de deces?
Va multumesc pentru eventualul răspuns!
Conform legii, un salariat are dreptul sa lipseasca o zi nemotivat?
Buna ziua! Sunt un angajat vechi intr-o companie, care pana de curand isi "respecta angajatii".
Anul trecut, ajunul de Craciun si anul nou a fost Sambata. S-a lucrat program normal. Angajatii a caror tura a fost in acele Sambete, au lucrat, "fiindca asa a cazut anul acela".
Anul acesta se va lucra pe 23 si 30 Decembrie, fiind tot Sambata, dar cu o prelungire de program de 2 ore in data de 23.
Nemultumirea de anul acesta este ca seful doreste sa "sara" o Sambata ca si recurenta si cei care lucreaza pe 23, ar lucra si pe 30 Decembrie, chiar daca ar trebui sa fie liberi. Ceea ce nu mi se pare normal, avand toti familii si nefiind de acord cu aceasta modificare.
Acum, va intreb: poate angajatul sa refuze sa vina la munca Sambata si sa ramana ca si "absent nemotivat", daca nu reusim sa ne intelegem amiabil cu seful?
Va multumesc pentru raspuns!
Buna seara! As avea nevoie de un sfat avizat intr-o anumita problema!
Inainte de casatorie am luat o casa prin credit ipotecar, girand cu imobilul si cu apartamentul mamei, pt ca valoarea casei nu acoperea suma ceruta. Creditul mi-a fost acordat doar mie, fara a avea nici un girant sau coplatitor.
In luna februarie anul acesta, am dorit sa scot de sub gir apartamanetul mamei, insa pentru asta a trebuit sa recurg la o alta banca pt acordarea refinantarii. Am avut nevoie de coplatitor, aici punandu-l pe sot(salariul era mult mai mic decat in urma cu 6 ani, cand am luat creditul initial si nu mi se acorda doar mie) si, in acelasi timp l-am trecut si pe el in actele casei, o data si cu trecerea unui teren al lui si pe numele meu. S-a facut asta printr-o Conventie matrimonia intre soti, bunurile care au intrat in comunitatea de bunuri fiind casa si terenul, fiind trecut, totodata si creditul care ramasese.
Acum ne aflam oarecum intr-un impas, punandu-se, la un moment dat, si problema divortului.
Intrebarea mea este: Pot anula cumva acest act, tinand cont de faptul ca avem si copii, amandoi find nascuti inainte de intocmirea acestuia?
Va multumesc!