avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Activitate staicupauladumitrita

Activitate staicupauladumitrita

multumesc frumos pentru raspuns!
buna ziua!as vrea si eu un raspuns mai concret in legatura cu eliberarea unei adeverinte....am nascut pe data de 14.07.2014,am avut pfa si am suspendat activitatea.pe data de 12.08 am mers pentru depunera dosarului pentru ccc,imi mai lipsea o adeverinta de la cass,precum ca nu am beneficiat de concediu de maternitate.mi sa spus de la cass ca eliberarea unei adeverinte de acest tip dureaza 30 de zile.este posibil asa ceva?si daca da,ma mai incadrez in termen pentru depunerea dosarului?eliberarea ar fi pe 12.09......multumesc frumos.
Discuție Neplata cass
Buna ziua!ma puteti ajuta cu un raspuns?mi sa cerut de catre medicul de familie o adeverinta de asigurat de la cass(avand venituri din activitate pfa)urmeaza sa nasc in luna august,iar din ianuarie nu am mai platit cass_ul(doar cat imi opreste anaf_ul in functie de venit,vreo 25 lei.nu suma intreaga de 140 lei trimestrial)as vrea sa stiu daca imi afecteaza cu ceva la acordarea indemnizatiei de crestere copil,daca nu am platit ultimele 2 trimestre......implzitul pe venit l_am platit.va multumesc
Răspuns la discuția Contributie CAS la PFA
buna ziua!ma puteti ajuta cu un raspuns?mi sa cerut de catre medicul de familie o adeverinta de asigurat de la cass[avand venituri,din activitate pfa]urmeaza sa nasc in luna august,din ianuarie nu am mai platit cass-ul[doar cat imi opreste anaf-ul,vreo 25 de lei.nu suma intreaga de 140 lei trimestrial]as vrea sa stiu daca imi afecteaza cu ceva la acordarea indemnizatiei de crestere copil,daca nu am platit ultimele 2 trimestre....[impozitul pe venit l-am platit]va multumesc
Răspuns la discuția Contributie CAS la PFA
revin si eu cu o intrebare,nu am inteles prea bine.in functie de ce venit se ia in calcul cas_ul?in functie de venitul brut sau net?pentru ca venitul meu net este foarte mic...si in plus am fost si am intrebat la anaf daca trebuie sa platesc cas si mi sa spus ca nu ma incadrez ca am venituri mici.si acum ma trezesc cu un plic de la cas cum ca as fi asigurat obligatoriu in sistemul public de pensii..si sa ma prezint urgent la ei.intrebarea mea este,cine se face vinovat de greseala asta?ptr ca eu i_am intrebat si mi_au spus ca nu trebuie sa platesc......ce as putea face in cazul asta??multumesc
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
va multumesc mult pentru raspuns.sa aveti o zi buna
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
multumesc mult pentru raspuns.sa inteleg ca nu conteaza cat de mic e venitul meu net in cele 12 luni,nu?
buna ziua din nou...am citit mai multe raspunsuri referitoare la acordarea indemnizatiei ptr crestere copil,si totusi nu am inteles prea bine.daca eu am pfa si realizez venituri din aceasta activitate,doar ca sunt venituri mici si nu platesc la cas,deci nu am carte de munca,pot primi indemnizatia de crestere copil?va ultumesc anticipat
buna seara.as avea si eu o nelamurire in legatura cu cartea de munca.eu am pfa de 1 an si jumatate,dar nu am cotizat niciodata pentru asta,platesc doar cass si impozitul pe venit din activitati independente.am inteles ca,cartea de munca e obligatorie la pfa si ca o sa platesc si din urma.as vrea sa stiu daca este adevarat>multumesc
am pfa din 13 06 2012 si platesc doar impozit pe venit din activitati independente si cass?multumesc