avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgeBurcea

Activitate GeorgeBurcea

Răspuns la discuția Inspectorii ITM Corupti !
Martori !
Lucrez la o firma de alpinism industrial, avand in vedere ca s-au facut mai multe sesizari catre ITM pentru nerespectarea conditiilor de munca de catre angajator, acestia doar vin si isi iau dreptul, nimic mai mult ! Ba chiar a fost facuta o sedinta de patronul acestei firme de alpinism, specificandu-ne ca acel inspector de la ITM i-ar fi reprosat patronului ca ... ¨De ce il mai tineti pe acest angajat, nu vedeti ca va face probleme !?¨ cuvinte spuse chiar de patron intr-o sedinta dupa controlul ITM-ului, ce se poate face in acest caz ? eu daca am facut o sesizare catre ITM, pot cere sa vad dovada prin care s-a facut controlul si daca in acest caz s-a dat o amenda ? Ce as putea face, sau ce as putea cere (spune) la ITM pentru a vedea cum se procedeaza acest caz, cum decurge acest caz !? Aceasta firma stiu sigur ca nu este in regula cu toate facturile, iar din mai multe informatii, acest inspector corupt este mana in mana cu patronul si acesta il ajuta, oferind informatii despre statele de plata si mai multe lucruri pentru a fi in regula si de a scapa cu ¨brio¨ la un alt control in cazul in care va veni alt inspector! (Mii de scuze in cazul in care nu m-am exprimat cum trebuie sau nu am dovedit atat de bine de a pune intrebarea, rog in cazul in care nu este de inteles sa imi spuneti, pentru a reformula intrebariile mele! Va multumesc!)
Răspuns la discuția Tata vitreg
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Tata vitreg
Multumesc mult! Usor ... stiu ca nu este, imi dau seama, insa... Speranta moare ultima! Mult succes si d-voastra!
Discuție Tata vitreg
Buna ziua! Sunt intr-o relatie de 3 ani, sotia este din R. Moldova, din prima casatorie are o fetita de 5 ani, as dori sa stiu daca exista posibilitatea de a o adopta chiar daca suntem casatoriti, sau un mod anume de a nu depinde de fostul sot (sau tatal natural) pentru ca: (si aici sunt mai multe motive) in primul rand, suntem o familie tanara, dorim si avem nevoie de vacante, insa nu putem iesi din tara fara cea mica (nu are aprobare de a parasi tara din partea tatalui natural), el nu respecta decizia luata de judecatori prin instanta de a plati lunar ceea ce trebuie (plateste undeva la 3-4 luni), el este plecat in afara tari, de sunat suna odata la 2 luni si ca vizita doar odata pe an. Nu am dori sa depindem de el, ce putem face? ce ne sfatuiti? ce ar fi posibil .. daca ne intelegeti corect. Va multumesc!
Răspuns la discuția Adeverinta de celibat
Va multumesc frumos!
Va rog sa-mi spuneti cum/unde pot scoate adeverinta de celibat, in cat timp o pot scoate (exista posibilitatea de ¨regim de urgenta¨ !?). Multumesc!
Multumesc frumos! un week-end placut si sanatate maxima! Multumesc inca odata
Cat timp dureaza dupa casatorie, intre cetatean roman si cetateanca moldoveanca, eliberarea pasaportului temporar? C-am ce acte ar trebui? Cum se procedeaza cu dreptul de sedere pentru ea (Cetatean din R. Moldova)Va multumesc!