avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate laurentiu1969

Activitate laurentiu1969

Discuție Donatie
As dori sa stiu cand se poate ataca un act de donatie cand donatorul este in viata sau numai dupa decesul acestuia?
Răspuns la discuția Donatie sau testament?
Va multumesc
As dori sa stiu prin ce act este mai avantajos ca parintii mei sa imi lase mostenire apartamentul lor prin donatie sau prin testament?mentionez ca am si o sora careia ia fost lasat prin donatie un alt imobil tot de catrre parintii mei si as dori ca pe viitor sa nu se poata ataca actul prin care mi se va lasa apartamentul.Va multumesc anticipat
Discuție MOSTENIRE
Parintii mei sunt casatoriti dar de zeci ani nu mai locuiesc impreuna tata fiind cu o alta femeie.In acesti ani tata a avut grija de o doamna in varsta care la moarte ia lasat prin testament mai multe terenuri unele cu o situatie clara iar pentru altele se mai judeca si astazi. As dori sa stiu daca tata are dreptul de a vinde din terenuri fara acordul mamei unele le-a vandut fara aordul mamei o singura data mama a trebuit sa isi dea acordul in fata unui notar as vrea sa stiu de ce pentru majoritatea vanzarilor mama nu a fost consultata fiind casatoriti nu sunt bunuri comune?Exista vreo modalitate prin care tata nu are nevoie de acordul mamei?Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Mostenire
Va multumesc pentru raspuns.
Discuție Mostenire
Parintii mei sunt despartiti fara a fi divortati,de 10 ani.Mie mi-au cumparat un apartament pe numele meu,fara nici o clauza de a renunta la partea mea din mostenire.Ce drepturi am in acest caz ,deoarece in apartamentul parintilor locuieste sora mea?
O alta intrebare este legata de urmatorul aspect:dupa ce s-a despartit de mama ,tata a mostenit de la o persoana care nu face parte din familie,mai multe terenuri si un imobil.Daca parintii nu sunt divortati ,in momentul decesului tatalui meu,eu si mama ce drepturi avem din aceasta mostenire?Pe de alta parte tata si-a exprimat dorinta de a lasa mostenire prin testament acele terenuri si imobile,cui crede de cuviinta.Se poate asta si daca da,pot ataca testamentul in instanta?
Multumesc.