avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate z3nad

Activitate z3nad

Am frati si nepoti si nici unul nu va emite pretentii asupra apartamentului in defavoarea sotiei.


gi-jane2 a scris:

Aveti copii?
Părinții dvs trăiesc, frati aveti.

Buna ziua,

Am cumparat inainte de casatorie un apartament împreună cu sotia, insa in acte decat eu apar ca proprietar (exact inainte de semnarea contractului de credit cu banca ea a ramas somera si nu a mai putut aparea pe acte).
Dupa ce s-a reangajat nu mai putea fi trecuta retroactiv . Intre timp am achitat apartamentul, dar intre timp si sotia, din motive medicale, a renuntat sa mai lucreze.
Mentionez ca aproape toate ratele au fost plătite din contul meu bancar.
As vrea sa stiu daca in caz de deces ea ramane proprietara sau este nevoie sa fac un contract de vanzare-cumparare pt a putea aparea si ea ca proprietar?

Mulțumesc.
Buna seara.
Multumesc pt raspuns.
Totusi am o nelamurire. Nu exista nici o lege care sa ne apere pe noi cei care suntem proprietari de aceste abuzuri?
Un exemplu concret:
Daca maine, eu imi parchez masina in fata portii, pe interiorul curtii interioare, adica pe proprietatea privata, vecinii ar trebui sa apeleze la bunul meu simt? Si daca eu nu imi mut masina ce pot face? Imi ridica stergatoarele sau imi vandalizeaza masina? Eventual ma dau in judecata? Si cat timp se judeca ei nu isi mai folosesc masinile?

Asta as vrea sa aflu. Ce putem face noi legal..... Bunul simt lipseste vu desavarsire persoanei de care vorbesc.

Multumesc anticipat.


ynocentta a scris:

Initial notifivcati oficial persoana in cauza sa respecte dispozitiile asociatiei de proprietari,sa nu restrictioneze accesul in imobil-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Buna ziua,
Avem asociatie de proprietari si am discutat de multe ori despre aceste reguli, doar ca sunt persoane care nu dau 2 bani pe aceste reguli, tocmai de aceea noi nu mai stim ce sa facem.
Caz concret: in urma cu 1 saptamana a fost sedinta a asociatiei de proprietari. Am discutat despre aceasta problema, inclusiv cu persoanele care blocheaza calea de acces si au spus ca nu vor mai bloca. Astazi, ca de obicei, calea de acces era blocata. Am mers si am discutat cu acea persoana care bloca calea de acces su mi-a unchis usa in fata (am fost la el la usa).
Exasperat eu si altu vecini am sunat la politia locala xare a venit si au vorbit la rândul lor iar vecinul a foat de acord sa isi mute masina. Este a doua oara cand este. Hemata politia pt asa ceva.
Deci, ce am putea face noi? Il dam in judecata? Si intre timp cum ne putem folosi masinile daca nu le putem scoate din curte?


Buna ziua,
Locuiesc intr-un complex de blocuri si din pacate sunt vecini care parcheaza masina pe calea de acces, blocand de multe ori accesul in complex.
Am chemat politia de mai multe ori, atat cea locala cat si politia română, insa ni s-a spus ca nu au ce sa faca intrucat e proprietate privata, refuza sa aplice amenzi, nu au cu ce si oricum nu vor sa ridice masinile parcate neregulamentar....
Ne-a fost explicat ca legal doar masinile parcate pe domeniu public se supun legii, nu si cele de pe proprietatea privata.
De ce refuza politia sa ne ajute pe propritatea privata?
Ce am putea face noi ca locatari?
Răspuns la discuția Intrarea pe bloc blocata
Multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns.
Nu am inteles totusi exact ce trebuie sa fac. Sa ma adresez din nou presedintelui asociatiei de proprietari? Eventual sa formulez o cerere in acest sens?
Buna ziua.
Locuiesc intr-un bloc la ultimul etaj iar deasupra mea administratorul, din cauza faptului ca s-au furat componente de la motorul liftului, a blocat accesul pe bloc prin montarea unui grilaj. Pana aici toate bune si frumoase, insa, cei de pe palier cu mine au spart lacatul si au montat altul, transformand partea de deasupra apartamentului meu in "depozit". Toata ziua, iar in unele perioade pana la miezul noptii trantesc si ma deranjaza. Am vorbit si cu administratorul si cu presedintele asociatiei de proprietari si amandoi mi-au spus ca e treaba mea , spunandu-mi: "Daca voi nu va intelegeti ce vreti sa facem noi."
Ce pot face in acest caz. Nu am nici o posibilitate legala de a-mi apara dreptul la liniste in propria locuinta?
Răspuns la discuția Victima accident rutier
Multumesc pt. promptitudinea cu care ati raspuns si pentru lamuriri.
Buna ziua.
Am fost implicat intr-un accident rutier in urma caruia am avut multiple leziuni (picioare + maini), fractura craniana, interventie chirurgicala mana, un picior in gips pt. 7 zile (50 zile de ingrijiri medicale+5 zile spitalizare).
Dupa cercetarile efectuate de politie nu am nici o vina insa au trecut 20 de luni de la petrecerea accidentului iar persoana vinovata de producerea accidentului nici macar nu vrea sa mearga la politie (din spusele avocatului meu).
Am inteles ca i s-a intocmit dosar penal pt. vatamare corporala.
Avand in vedere ca nici macar nu m-a sunat sa-si ceara scuze, ce pedeapsa poate executa in conditiile in care refuz in instanta impacarea cu aceasta persoana?
Multumesc.