avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am cumparat inainte de casatorie un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am cumparat inainte de casatorie un apartament împreună ...

Buna ziua,

Am cumparat inainte de casatorie un apartament împreună cu sotia, insa in acte decat eu apar ca proprietar (exact inainte de semnarea contractului de credit cu banca ea a ramas somera si nu a mai putut aparea pe acte).
Dupa ce s-a reangajat nu mai putea fi trecuta retroactiv . Intre timp am achitat apartamentul, dar intre timp si sotia, din motive medicale, a renuntat sa mai lucreze.
Mentionez ca aproape toate ratele au fost plătite din contul meu bancar.
As vrea sa stiu daca in caz de deces ea ramane proprietara sau este nevoie sa fac un contract de vanzare-cumparare pt a putea aparea si ea ca proprietar?

Mulțumesc.
Ultima modificare: Duminică, 22 Octombrie 2023
z3nad, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:19, 22 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă a fost cumpărat înainte de căsătorie și sunteți doar dvs în Cf, ea nu este proprietar. Trebuie sa faceți contract cu ea pentru ca și ea sa devina proprietar.
Aveti copii?
Părinții dvs trăiesc, frati aveti.
Am frati si nepoti si nici unul nu va emite pretentii asupra apartamentului in defavoarea sotiei.


gi-jane2 a scris:

Aveti copii?
Părinții dvs trăiesc, frati aveti.

Ultima modificare: Duminică, 22 Octombrie 2023
z3nad, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti un testament prin care ii lasati casa sotiei, e mai simplu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la mostenire dupa decesul sotului (casnicie fara copii) ALINA-MARIA ALINA-MARIA Buna ziua, As dori sa va intreb daca am dreptul la apartamentul sotului meu el fiind decedat(noi fiind casatoriti de 15 ani) si neavand urmasi de ... (vezi toată discuția)
Imparte sotia apartamentul sotului decedat cu fratii acestuia? cyty cyty Buna seara! Va rog sa ma ajutati! Locuiesc cu sotia in apartamentul meu(cumparat de la stat in 1992) si nu avem copii.Nu mai tin minte cate exemplare din ... (vezi toată discuția)
Sfat pentru succesiune in cazul concubinajului mmtudor mmtudor Buna ziua, Va rog frumos, am nevoie de sfaturi Traiesc in concubinaj de 16 ani, nu avem copii, relatia este OK. Legalizarea relatiei am tot amanat-o din ... (vezi toată discuția)