Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am cumparat inainte de casatorie un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am cumparat inainte de casatorie un apartament împreună ...

Buna ziua,

Am cumparat inainte de casatorie un apartament împreună cu sotia, insa in acte decat eu apar ca proprietar (exact inainte de semnarea contractului de credit cu banca ea a ramas somera si nu a mai putut aparea pe acte).
Dupa ce s-a reangajat nu mai putea fi trecuta retroactiv . Intre timp am achitat apartamentul, dar intre timp si sotia, din motive medicale, a renuntat sa mai lucreze.
Mentionez ca aproape toate ratele au fost plătite din contul meu bancar.
As vrea sa stiu daca in caz de deces ea ramane proprietara sau este nevoie sa fac un contract de vanzare-cumparare pt a putea aparea si ea ca proprietar?

Mulțumesc.
z3nad, utilizator
Dacă a fost cumpărat înainte de căsătorie și sunteți doar dvs în Cf, ea nu este proprietar. Trebuie sa faceți contract cu ea pentru ca și ea sa devina proprietar.
Aveti copii?
Părinții dvs trăiesc, frati aveti.
Am frati si nepoti si nici unul nu va emite pretentii asupra apartamentului in defavoarea sotiei.

gi-jane2 a scris:

Aveti copii?
Părinții dvs trăiesc, frati aveti.

z3nad, utilizator
Faceti un testament prin care ii lasati casa sotiei, e mai simplu.