Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imparte sotia apartamentul sotului decedat cu fratii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imparte sotia apartamentul sotului decedat cu fratii acestuia?

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati!
Locuiesc cu sotia in apartamentul meu(cumparat de la stat in 1992) si nu avem copii.Nu mai tin minte
cate exemplare din contractul de vanzare-cumparare am primit.Am unul doar,original, pe care scrie ca s-a intocmit in 6 exemplare.Banuiesc ca fratii sotiei(sau ai mei)au sustras 2 exemplare pe care eventual trebuia sa le am eu.
Daca eu voi deceda(Doamne fereste!!!) cum se va imparti apartamentul?(tatal meu a girat imprumutul initial)
Pot folosi acele acte fratilor sau altora?
~ Conținut șters la cerere ~
Trebuie mai multe amanunte.
Apartamentul este cumparat in timpul casatoriei?
Parintii dvs. traiesc?
In principiu, in cazul decesului va mostenesc: sotia, parintii si fratii dvs.
Fratii sotiei n-au nici o treaba.
Multumesc mult!
Apartamentul exista inainte de casatorie dar a fost radiat (datoria la
stat) in timpul casatoriei.
Ce pot sa fac sa anulez efectul furtului de 2 originale din 3 de catre rude?
Un original este in posesia mea.
Poate ca in 1991 am primit un singur exemplar original din actul de vanzare cumparare?.....
Daca dvs. si sotia aveti un apartament cumparat impreuna, in impul casatoriei, inseamna ca amandoi sunteti proprietari.
Indiferent cine "pleaca" primul, celalalt sot (supravietuitor) vine la mostenirea celui decedat impreuna cu parintii decedatului, cu fratii decedatului.
Nimic nu va impiedica insa sa faceti fiecare sot cate un testament pentru celalalt sot. Fratii decedatului nu sunt rezervatari. Deci, un testament ar urma sa-i inlature de la mostenire. (caz in care nu le serveste la nimic, daca au dosit exemplare originale ale actelor). Parintii insa sunt rezervatari (daca mai traiesc). Dar sa speram ca le veti supravietui. Va uram viata lunga.