avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imparte sotia apartamentul sotului decedat cu fratii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imparte sotia apartamentul sotului decedat cu fratii acestuia?

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati!
Locuiesc cu sotia in apartamentul meu(cumparat de la stat in 1992) si nu avem copii.Nu mai tin minte
cate exemplare din contractul de vanzare-cumparare am primit.Am unul doar,original, pe care scrie ca s-a intocmit in 6 exemplare.Banuiesc ca fratii sotiei(sau ai mei)au sustras 2 exemplare pe care eventual trebuia sa le am eu.
Daca eu voi deceda(Doamne fereste!!!) cum se va imparti apartamentul?(tatal meu a girat imprumutul initial)
Pot folosi acele acte fratilor sau altora?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 08:59, 6 Mai 2007
~ Conținut șters la cerere ~
Trebuie mai multe amanunte.
Apartamentul este cumparat in timpul casatoriei?
Parintii dvs. traiesc?
In principiu, in cazul decesului va mostenesc: sotia, parintii si fratii dvs.
Fratii sotiei n-au nici o treaba.
Multumesc mult!
Apartamentul exista inainte de casatorie dar a fost radiat (datoria la
stat) in timpul casatoriei.
Ce pot sa fac sa anulez efectul furtului de 2 originale din 3 de catre rude?
Un original este in posesia mea.
Poate ca in 1991 am primit un singur exemplar original din actul de vanzare cumparare?.....
Daca dvs. si sotia aveti un apartament cumparat impreuna, in impul casatoriei, inseamna ca amandoi sunteti proprietari.
Indiferent cine "pleaca" primul, celalalt sot (supravietuitor) vine la mostenirea celui decedat impreuna cu parintii decedatului, cu fratii decedatului.
Nimic nu va impiedica insa sa faceti fiecare sot cate un testament pentru celalalt sot. Fratii decedatului nu sunt rezervatari. Deci, un testament ar urma sa-i inlature de la mostenire. (caz in care nu le serveste la nimic, daca au dosit exemplare originale ale actelor). Parintii insa sunt rezervatari (daca mai traiesc). Dar sa speram ca le veti supravietui. Va uram viata lunga.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament sau acte vanzare cumparare ditualina ditualina sot si sotie .. sotul este pe moarte .. au pe numele lor 2 case .. teoretic bunuri comune in timpul casatoriei sotia are si o fiica dinaintea casatorie care ... (vezi toată discuția)
Dreptul la mostenire dupa decesul sotului (casnicie fara copii) ALINA-MARIA ALINA-MARIA Buna ziua, As dori sa va intreb daca am dreptul la apartamentul sotului meu el fiind decedat(noi fiind casatoriti de 15 ani) si neavand urmasi de ... (vezi toată discuția)
Mostenire ovidiupreda ovidiupreda pot mosteni copii sotului din afara casatoriei , apartamentul meu pe care l am cumparat inainte de a ma casatori memtionez ca am trait cu sotul meu 30 ani si ... (vezi toată discuția)