avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate nouni80

Activitate nouni80

A fost respinsa actiunea.Am castigat in apel :)
Ce opinie aveti ..... Deschidere actiune pe calea Ordonanta presidintiala - admisa de instanta ca fiind accesorie fondului judecat in urma cu un an.
Impunere masura asiguratorie in baza unei legi inexistente la solutionarea fondului--

Probleme ridicate

Accesoriatul-- ??
Neretroactivarea unei legi ?
Fetita are 4 ani acum ....tatal nu a depus nicio proba doar intampinare ....
Aparari de genul: igiena precara, muscata de 3 ori de cainele lui, nu sta el cu ea in vacante ( nici macar de Craciun, nu o duce la controalele medicale programate, refuz adeverinta inscriere la grafi, neimplicare de la nastere vizite la 2-3-8 luni..... apararile lui ... atasamentul care a survenit intre ei...
ce parere aveti.. cat o sa cantareasca?


el sa zicem ca nu isi micsoreaza cererea pana la primul termen... si ramane doar asta...

... poate judecatorul stabilii alceva , ce nu s-a cerut?
Nu ma refer la respingerea din start.... dupa administrare probe si martori si etc... dupa concluzii scrise .... sa rezulte ca nu ar fi in interesul superior al copilului... sa respinga varianta de program propusa .....
poate propune alceva? , avand in vedere ca nu s-a cerut alceva decat asta?
poate stabilii ceva ce nu s-a cerut?
Expunere situatie pe scurt
In acest moment exista :
- un program de vizitare ( 2 week/luna si vacante ) PT tata
acum se cere de catre tata un program de vizitare cum urmeaza : 2 sapt/luna la tata, 2 sapt/luna la mama- cum ati interpreta acest "program" drept program de vizitare sau custodie comuna fizica ?( desi stim ca nu e reglementata )
Oare cum ar interpreta un judecator???
In conditiile in care mama doar respinge aceasta cerere fara sa propuna alta varianta....oare ce ar putea decide judecatorul?
-eventuala respingere?( pe motiv ca arata a custodie comuna fizica)
sau ar decide alta varianta de prog? ( considerand ca programul propus nu e in interesul superior )
multumesc.
Ordonanta de urgenta i-a fost respinsa, nu i-a fost aprobata nici micirea nici plata ei in natura :)
este procesul nr. 5 deschis de ex. in decurs de 2 luni.. .... nici nu mai am cuvinte....oare se poate incuvinta atata timp cat este deschisa o actiune pe fond in care solicita asta ... nu ar dezlega fondul????
mai stiu si eu un caz in care baiatul are 10, iar tatal il suna intre 4-6 ori pe zi.... incat il exaspereaza si pe copil... daca cumva nu raspunde suna pe mama si pe sora vitrega... nu se lasa....dar la fel are afaceri dar plateste pensia alim in natura... cate o bluza de 30-50 lei pe luna si in cealalta luna un pantalon de 50 lei si dupa aia un tricou ca deja se schimba sezonul...Plata in natura ce sa-i faci....