avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate mariapanaite

Activitate mariapanaite

ynocentta

Va mentineti raspunsul si in cazul in care fostii concubini au ridicat împreuna o camera in curtea casei parintilor concubinei, iar dupa ce s+au despartit, concubinul a intrat noaptea in curtea locuintei acesteia?
Va multumesc pentru raspunsuri, dar ma intereseaza si in ipoteza in care angajatorul nu doreste sa inceteze CIM prin acordul partilor, in aceasta situatie de la data depunerii cererii de pensionare pana la sosirea deciziei, poate sta acasa?
Buna seara. As dori sa stiu daca in cazul unei angajate cu carte de munca, cu varsta de 57 de ani impliniti, cu vechime in munca de 37 de ani, este necesar sa mearga in continuare la serviciu in perioada de 45 de zile de la data depunerii cererii de pensionare pana la sosirea deciziei de pensionare anticipata, in conditiile in care se simte foarte rau si nu mai poate munci? Va multumesc.
Multumesc ynocentta .
In cazul in care o persoana a locuit cu concubinul sau in casa parinteasca a acestuia din urma timp de multi ani, perioada in care a contribuit la efectuarea a diverse imbunatatiri la locuinta, insa dupa ce s-au despartit (fiind nevoit sa paraseasca locuinta la cererea concubinului si a copiilor sai), a intrat in acea locuinta intr-o noapte, este vorba despre violare de domiciliu? Cea care a intrat mentioneaza ca a dorit sa distruga locuinta intrucat nu i se acorda banii pe care i-a investit acolo.:frantic::frantic:
pralealucian a scris:

Va fi citat de instanta de judecata la Primaria de la locul savarsirii infractiunii.

intrebarea era daca apreciati ca exista vreo nulitate in cazul in care organul de urmarire a emis mandat de aducere in vederea audierii, iar politia, care s-a deplasat la domiciliul din Romania, a intocmit un proces-verbal care atesta ca nu a putut fi adus la indeplinire mandatul, intrucat inculpatul este plecat in strainatate si nu se cunoaste adresa din strainatate. Mai trebuia afisat si la sediul organului jud?

Inculpatul, cu domiciliul stabil in Romania, este plecat in strainatate si nu se cunoaste adresa unde locuieste in strainatate. S-a emis mandat de aducere, dar nu a putut fi adus la indeplinire pt ca nu se cunoaste adresa din strainatate. Cum trebuie procedat pentru a fi indeplinita procedura de citare cu acesta?
Răspuns la discuția Boli pentru caz de boala
Carp Mircea a scris:

[ link extern ]

Va multumesc.
Din lecturarea textului inteleg ca HTA moderata asociata cu ischemia cardiaca conduc la o reducere a capacitatii de munca, prin urmare, se pot incadra in grad de handicap, nu?

Hipertensiunea de gradul 2 de risc inalt si ischemia cardiaca sunt diagnostice pt pensionarea pe caz de boala ? eu am cautat dar n-am gasit lista cu bolile ...
Multumesc.
Răspuns la discuția infractiune de fals
Buna seara. Va multumesc pentru raspuns. Sa stiti ca am meditat la aceasta incadrare indelung si la fel as inclina sa cred, in schimb multi considera ca este vorba despre fals privind identitatea. Ati gasit si practica judiciara in acest sens, ca eu nu am gasit?