Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Astept raspuns urgent! Perioada dintre pensionare si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Astept raspuns urgent! Perioada dintre pensionare si primirea deciziei

Buna seara. As dori sa stiu daca in cazul unei angajate cu carte de munca, cu varsta de 57 de ani impliniti, cu vechime in munca de 37 de ani, este necesar sa mearga in continuare la serviciu in perioada de 45 de zile de la data depunerii cererii de pensionare pana la sosirea deciziei de pensionare anticipata, in conditiile in care se simte foarte rau si nu mai poate munci? Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Angajatorul ii poate inceta contractul individual de munca (CIM) daca salariata face o cerere in acest sens.

2. Incetarea CIM se face conform art.55, lit.b) din Codul muncii (acordul partilor).

3. O copie dupa decizie trebuie dusa la Casa de Pensii pentru a-i fi pusa pensia in plata cu data incetarii CIM.
Va multumesc pentru raspunsuri, dar ma intereseaza si in ipoteza in care angajatorul nu doreste sa inceteze CIM prin acordul partilor, in aceasta situatie de la data depunerii cererii de pensionare pana la sosirea deciziei, poate sta acasa?
~ Conținut șters la cerere ~
1. In cel mai rau caz poate sa lipseasca nemotivat si va fi concediata pentru pentru absente nemotivate.

2. Aceasta concediere nu o va afecta in nici un fel.