avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Astept raspuns urgent! Perioada dintre pensionare si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Astept raspuns urgent! Perioada dintre pensionare si primirea deciziei

Buna seara. As dori sa stiu daca in cazul unei angajate cu carte de munca, cu varsta de 57 de ani impliniti, cu vechime in munca de 37 de ani, este necesar sa mearga in continuare la serviciu in perioada de 45 de zile de la data depunerii cererii de pensionare pana la sosirea deciziei de pensionare anticipata, in conditiile in care se simte foarte rau si nu mai poate munci? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:56, 21 Martie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
1. Angajatorul ii poate inceta contractul individual de munca (CIM) daca salariata face o cerere in acest sens.

2. Incetarea CIM se face conform art.55, lit.b) din Codul muncii (acordul partilor).

3. O copie dupa decizie trebuie dusa la Casa de Pensii pentru a-i fi pusa pensia in plata cu data incetarii CIM.
Va multumesc pentru raspunsuri, dar ma intereseaza si in ipoteza in care angajatorul nu doreste sa inceteze CIM prin acordul partilor, in aceasta situatie de la data depunerii cererii de pensionare pana la sosirea deciziei, poate sta acasa?
~ Conținut șters la cerere ~
1. In cel mai rau caz poate sa lipseasca nemotivat si va fi concediata pentru pentru absente nemotivate.

2. Aceasta concediere nu o va afecta in nici un fel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacere contract prin acordul partilor pe motiv absente nemotivate Anamariadana Anamariadana Bună ziua ! Am fost angajata 2 saptamani la o firma dar din motive care nu mi au permis nu am ajuns la munca și am hotărât de comun acord sa încheiem ... (vezi toată discuția)
Dupa cererea de inchiderea cartii de munca pentru pensie anticipata, mai mergem la munca? ContSters122901 ContSters122901 Buna ziua, Trebuie lamurit urmatorul aspect: - Cand indeplinim conditiile pentru pensionare anticipata, depunem o cerere cerand in acest scop, incheierea ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata mam2008 mam2008 Buna ziua! Respectuos va rog sa aveti bunavointa de a va apleca cu interes asupra unor chestiuni de procedura, pe care eu nu le-am gasit nicaieri. Desi am ... (vezi toată discuția)