avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate maximoreyes

Activitate maximoreyes

Buna seara,apelez ca si in alte data la expertii prezenti aici.
As dori sa stiu care e distanta legal prevazuta pt a se autoriza o constructie(distanta minima)fata de un stalp de inalta tensiune,aflat langa un teren.
Va multumesc anticipat,o seara placuta!
Buna seara tuturor,as dori sa intreb daca se poate in cazul unei asemenea plangeri penale sa se inceapa urmarirea penala "in rem",stiindu-se doar nr de pe care se trimit asemenea SMS-uri.Are rost sa ne obosim sa depunem o plangere,exista sanse sa fie identificat proprietarul cartelei respective sau..ne resemnam si inghitim in sec?Cunoasteti cazuri in care s-a produs identificarea posesorului?
Multumesc!
Multumesc mult!
Totusi,eu intrebam daca pe timpul derularii contractului individual de munca,se poate considera ca acordarea pensiei de urmas va fi suspendata,existand apoi posibilitatea reluarii ei.Si intrebam procedura ce se va aplica.
Buna seara .As dori sa intreb ce posibilitate ar exista pt o studenta ce beneficiaza de pensie de urmas,in conditiile in care mama e decedata,sa lucreze cu contract individual de munca fara a pierde pensia de urmas.Mentionez ca ar dori sa munceasca doar pe perioada verii,deci pe perioada limitata,perioada in care nu va mai putea beneficia de pensia de urmas.Ce se poate face in aceste conditii?Poate fi perioada respectiva considerata ca o suspendare a acordarii pensiei de urmas?Si apoi cum se va proceda pt reacordarea ei?
Va multumesc!
Insist cu cererea mea.Stiu ca e vorba de un contract de comodat,aplicabil autovehiculelor,prin urmare va avea articolele referitoare la parti..obiectul contractului,termen..alte clauze..etc.Totusi,m-ar interesa particularitatile contractului,in special clauze in favoarea comodantului,referitoare la raspunderea comodatarului,o eventuala clauza penala ...Ceva idei?
Buna seara,apelez din nou la ajutorul vostru.As avea nevoie de un model orientativ pt un contract RENT-A-CAR,daca se pricepe cineva.Va multumesc aniticipat!O seara frumoasa!
Buna seara,revin cu o noua intrebare.Ma poate ajuta cineva cu informatii referitoare la accesarea fondurilor europene in domeniul sportiv?mai precis e vorba de o sala de culturism si fitness.Orice informatie e bine-venita.Multumesc mult!
Nu ma deranjeaza sa spun de unde sunt.Pt satisfacerea curiozitatii celorlalti membri..:D..sunt din Reghin,jud Mures.
Multumesc tuturor pt ajutor!
O zi minunata tuturor!
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Este vorba de un SRL cu asociat unic.Vreau sa intocmesc un contract de cesiune a partilor sociale,prin intermediul caruia sa se transmita toate partile sociale.In urma acestei operatiuni juridice,va rezulta un nou asociat..unic!Cam acesta e principalul efect juridic urmarit.
In afara de acest contract am inteles ca mai e nevoie de o oarecare"hotarare"..mi se parea dubios ca de la un singur asociat sa emane o..hotarare..(am luat cunostinta ca e vb de o decizie,multumesc)Mi-ati putea da mai multe amanunte referitor la continutul ei?:D..acuma abuzez de bunavointa voastra..
Si apoi...mai vin copii de pe actul constitutiv,certificat..etc...
Cred ca de atat am nevoie.Obiectii?Mai primesc vreo mana de ajutor?
Multumeeesc!
O zi minunata tuturor!