avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters308692

Activitate ContSters308692

Termenul de prescriptie intra in vigoare automat sau este necesara recunoasterea prescriptiei,in instanta?
Va multumesc pentru raspuns.Imi puteti spune conform carui articol intervine prescriptia,dupa 3 ani?
O persoana fizica are un proces penal in Romania,este condamnat la 1 an inchisoare cu suspendare si plata unor despagubiri in valoare de 10 000 Euro,catre o firma S.C.(aprilie,2011) In Romania,a fost reprezentata in instanta de 2 avocati.Persoana respectiva,a fost condamnata in lipsa,ea locuind intr-un stat non-european,fiind cetatean al acelui stat(dubla cetatenie).Dupa 4 ani de la condamnare,isi cumpara in Romania o locuinta,devine astfel proprietar(inainte nu era proprietar).La intrebarea,pusa celor 2 avocati,"exista prescriptie in cazul condamnarii la despagubiri catre o firma S.C",primeste 2 raspunsuri total opuse,diferite:1-ul avocat:exista prescriptie,ea intra in vigoare la 3 ani dupa data condamnarii definitive,2-lea avocat:nu exista prescriptia,obligatia de a plati despagubirile este permanenta.Aceeasi intrebare,pentru aceeasi condamnare,in conditiile aceleasi legi,dar cu 2 raspunsuri total diferite
Intrebarile mele:care este raspunsul corect si de ce sunt 2 raspunsuri diferite pentru acelasi caz?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Asta inseamna ca,o persoana condamnata la 2 ani de inchisoare cu suspendare si inca 2 ani perioada de proba,poate fi reabilitat de drept dupa 7 ani de la data sentintei finale(2+2+3=7 ani)?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
As dori sa aflu daca o persoana care a fost condamnata la 2 ani de inchisoare cu suspendare si plata ca despagubiri de 7000 Euro,cu o perioada de proba de 4 ani,la sfarsitul acelei perioade,poate avea un cazier judiciar curat,in cazul in care nu plateste despagubirile de 7000 Euro?Partea care ar trebui sa primeasca despagubirile,nu a intreprins nici o actiune in instanta,pe timpul perioadei de proba de 4 ani.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Am citit undeva pe internet ca despagubirile se prescriu dupa 3 ani,in general,de la data sentintei,dar dupa 10 ani in cazul imobilellor,sau ceva de genul.Ce inseamna acest lucru?Care este diferenta intre prescrierea de 3 ani si cea de 10 ani?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
In cazul in care o persoana este condamnata la inchisoare-2 ani cu suspendare si trebuie sa plateasca despagubiri,in valoare de 7000 Euro,detine un imobil pe numele sau,iar de la sentinta finala au trecut 4 ani,mai poate fi executat silit?Daca da,care este termenul de prescriptie?Daca nu plateste despagubirile,mai poate avea un cazier curat?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
In cazul in care o persoana este condamnata la inchisoare-2 ani cu suspendare si trebuie sa plateasca despagubiri,in valoare de 7000 Euro,detine un imobil pe numele sau,iar de la sentinta finala au trecut 4 ani,mai poate fi executat silit?Daca da,care este termenul de prescriptie?Daca nu plateste despagubirile,mai poate avea un cazier curat?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
As dori sa aflu ce se intampla in cazul o persoana nu plateste despagubirile,date in urma unei sentinte penale.Sentinta a fost data in urma cu 4 ani,persoana a fost condamnata la 2 ani,cu suspendare,si plata,ca despagubire,de 7000 euro.perioada de incercare,de 4 ani,a expirat.Persoana condamnata nu are nici un bun in Romania,nu munceste in Romania,este cetatean canadian,deci locuieste si munceste in Canada.Va multumesc anticipat penntru raspuns.
situatia mea e putin mai complicata.eu sunt in Canada,de putin timp cetatean Canadian.in Romania n-am absolut nimic,nu lucrez in Romania.in curand imi va expira condamnarea cu suspendare.firma careia ar trebui sa-i platesc despagubirile ma tot cauta pe la fisc,eu neavand absolut nimic in Romania.intrebarea mea este daca odata cu terminarea suspendarii,se va prescribe,sfarsi,etc obligativitatea de a plati despagubiri catre firma acuzatoare.condamnarea cu suspendare este pe timp de 3 ani.