avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate anghel75

Activitate anghel75

Discuție Denunt calomios
Buna seara
Ma numesc Florin. Inpreuna cu mai multi colegi de munca, am infiintat o organizatie sindicala. Presedintele organizatiei sindicale parasite mi-a facut Plangere penala la Parchet pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata, fals intelectual, uz de fals ( a considerat ca Procesul verbal de infiintare prezinta semnaturi in fals. Colegii mei toti au fost audiati de organele de urmarire penala, unde toti si-au recunoscut semnatura cat si prezenta la sedinta de constituire a sindicatului. De aproximativ 7-8 luni pe mine, care am avut calitatea de invinuit nu ma cheama la audiere. Ce trebuie sa fac pentru a se finaliza respectiva ancheta si sa emita Procurorul Ordonanta finala.
Societate pe actiuni, unde statul este actionar majoritar. Mai precis CNCF CFR SA1
Buna ziua,
1. In urma unui litigiu de munca in instanta am castigat o diferenta a drepturilor banesti pentru o perioada de 16. luni( perioada 01.2009-31.12.2012.
Angajatorul mi-a achitat suma neta rezultata,8.900 lei, dar asigurarile ( CASS, CAS, Impozit, somaj) retinute din suma bruta nu le-a virat. In aceasta situatie suntem nu nr. de peste 600 de salariati ( cati am fost constituiti parte civila in instanta)
Carui institutietrebuie sa ma adresez?
2.Diferentele salariale sunt pentru perioada 01.11.2009 - 31.12.2010, perioada in care se completa in cartea de munca, care in prezent sunt incheiate. Pentru ca valoarea salariala reala (stabilita de instanta ) sa fie inscrisa in cartea de munca, carui institutie trebuie sa ma adresez?
Va multumesc!
Angajatorul este din sectorul public (CN CF CFR S A). Cum vom proceda, avand in vedere ca, carnetele de munca sunt predate salariatilor, cum vom impune angajatorului acest fapt. Nu stim daca din propia initiativa v-a face respectiva rectificare.
Da, instanta a stabilit o valoare salariala mai mare decat cea inscrisa in carnetul de munca pentru perioada 01.09.2009 - 31.12.2010
Buna ziua,
In anul 2013, mpreuna cu mai multi colegi, am castigat in instanta o crestere a drepturilor salariale pentru perioada 01.09.2009 - 31.12.2010 (16 luni), cu aproximativ 800 lei/luna.
Potrivit art 279 al.1 din Codul Muncii, pana la data de 01.01.2011 proba vechimii in munca se face cu carnetul de munca. Puncatul pentru pensie se calaculeaza in raport de salariul mentionat in carnetul de munca.
Intrebare
Ce trebuie facut, pentru ca, corectarea salariala obtinuta in instanta sa fie corectata si in carnetul de munca, avand in vedere perioada (01.09.2009 31.12.2010)
Cu respect,
Buna ziua,
Daca Sindicatul companiei la care lucrez a deschis Actiune Civila impotriva angajatorului privind recuperarea unor drepturi materiale prevazute in CCM la nivel de companie si neonorate de catre angajator, omitand un numar de .... membri de sindicat. Prin omitere, numarul respectiv de membri nu a avut calitate procesorala si nu au primit drepturile salariale castigate in instanta.

Intrebare

Acel numar de membri de Sindicat, pot deschide Actiune Civila impotriva Sindicatului pentru recuperarea de la Sindicat a drepturilor materiale private
( Mentionez ca pentru a solicita in instanta acele drepturi materiale de la angajator, S-A PRESCRIS)