Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Denunt calomios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Denunt calomios

Buna seara
Ma numesc Florin. Inpreuna cu mai multi colegi de munca, am infiintat o organizatie sindicala. Presedintele organizatiei sindicale parasite mi-a facut Plangere penala la Parchet pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata, fals intelectual, uz de fals ( a considerat ca Procesul verbal de infiintare prezinta semnaturi in fals. Colegii mei toti au fost audiati de organele de urmarire penala, unde toti si-au recunoscut semnatura cat si prezenta la sedinta de constituire a sindicatului. De aproximativ 7-8 luni pe mine, care am avut calitatea de invinuit nu ma cheama la audiere. Ce trebuie sa fac pentru a se finaliza respectiva ancheta si sa emita Procurorul Ordonanta finala.
Introducerea in eroare a organelor judiciare nu poate fi facuta decat cu intentie, trebuie dovedita intentia, simpla greseala nu se pune (adica era sincer si asa a crezut el).