avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters309440

Activitate ContSters309440

In 2010 mi s-a eliberat o adeverinta care atesta faptul ca in perioada 01.10.1982 - 30.11.1983 beneficiez de conditii de lucru in grupa 1, " conform ordinului 50/1990 si a unei scrisori din 2010". Urmare a acestei adaugiri (scrisoarea din 2010) Casa de pensii nu a luat in considerare perioada mentionata pentru ca ar incalca legea 263/2010 (Actele doveditoare sa fie emise inainte de 2001). Mi s-a sugerat sa merg la angajator si sa mi se elibereze o alta adeverinta care sa nu mai aiba si acea adugire (scrisoarea din 2010). Problema este ca angjatorul nu mai exista iar firma care a preluat arhiva refuza sa elibereze o alta adeverinta.
A fost nevoie de acea scrisoare din 2010 pentru ca din 1990 am plecat la o alta firma si confirmarea conditiilor de lucru s-a facut numai pentru angajatii care la data decretului erau angajatii firmei, lucru pe care eu l-am constatat in 2010.
Mai pot face ceva pentru a rezolva aceasta problema ?

Răspuns la discuția echivalare grupa 1 de munca
Da ati inteles perfect. Virsta standard de pensionare la barbati este batuta in cuie la 65 de ani (cel putin deocamdata) si daca ati depus deja dosarul, pina in februarie 21015 veti primi pensia diminuata cu 45% (sau aproape 45%). Conform legii recalcularea si trecerea la pensia de limita de virsta se face automat. Ce nu se scrie este faptul ca decizia si pensia cea noua o sa o primiti dupa cel putin 6 luni (Bineinteles veti primi si diferentele care vi se cuvin incepind cu februarie 2015 dar tot atunci) Cel putin asa se procedeaza la casa de pensii unde sint eu arondata.
Răspuns la discuția echivalare grupa 1 de munca
Diminuarea pensie va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare Numarul de luni la care se aplica acest procent este diferenta dintre data cind impliniti 65 de ani (virsta standard de pensionare, nu virsta la care iesiti de fapt la pensie) si data depunerii dosarului pentru pensie anticipata. Nu este drept dar asa scrie in normele de aplicare a legii 263.

Răspuns la discuția Stagiu de cotizare
Multumesc mult pentru raspuns. Intrebarea 2 era daca concentrarile sint asimilate stagiului de cotizare in grupa in care eram incadrati la data concentrarii.
Răspuns la discuția echivalare grupa 1 de munca
Imi cer suze dar am facut o confuzie grava. Intrebarea si raspunsul dv se referea la reducerea virstei de pensionare, iar eu am intrebat daca pentru stagii de sub 6 ani(grupa 1) se da 50% spor pentru fiecare an lucrat. Pot sa pot sa imi raspund si singura. DA
Răspuns la discuția Stagiu de cotizare
Reformulez.
1.Daca in timp ce sint incadrat in grupa 1 de munca am o luna de concediu medical aceasta luna se considera la grupa 1 sau la conditii normale de lucru.
2. Nu de stagiu militar este este vorba. Unii dintre barbati, care aveau stagiul militar satisfacut,
erau din nou chemati la oaste, prioada in care salariu nu il mai primea de la firma unde era angajat ci de la MAPN
Răspuns la discuția echivalare grupa 1 de munca
Sa inteleg ca daca cineva a lucrat 5 ani si 11 luni inainte 2001 iar restul anilor lucrati sint in conditii normale urmare a legii 383 acestia vor fi asimilati conditiilor normale de lucru?
Din perioadele lucrate in grupe(1 sau 2) se scad perioadele de concedii medicale?
Dar perioadele de concentrare militare cu scoatere din productie?
Răspuns la discuția Este corect?
Dar totusi de ce nu am mai primit pensia pe luna februarie ?
Discuție Este corect?
Conform legii 263/2011 trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita de virsta se face automat (cel putin asa am citit eu in lege) Conform activitatii desfasurata la 01.11.2013 trebuia sa se faca aceasta trecere. Am asteptatat pina in 06.01.2013 cind m-am prezentat la casa de pensii sa intreb. Mi s-a solicitat sa fac o cerere si m-am conformat. Baiul este ca din luna februarie nu am mai primit pensia.
1. Acum voi astepta iar 4-5 luni pina se emite noua decizie?
2. Atunci de ce s-a suspendat celalta pensie cind se putea face corectii dupa emiterea ultimei decizii?
3. textul de lege cu trecerea automata este o poveste?
Va multumesc