Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este corect?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este corect?

Conform legii 263/2011 trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita de virsta se face automat (cel putin asa am citit eu in lege) Conform activitatii desfasurata la 01.11.2013 trebuia sa se faca aceasta trecere. Am asteptatat pina in 06.01.2013 cind m-am prezentat la casa de pensii sa intreb. Mi s-a solicitat sa fac o cerere si m-am conformat. Baiul este ca din luna februarie nu am mai primit pensia.
1. Acum voi astepta iar 4-5 luni pina se emite noua decizie?
2. Atunci de ce s-a suspendat celalta pensie cind se putea face corectii dupa emiterea ultimei decizii?
3. textul de lege cu trecerea automata este o poveste?
Va multumesc
1. Nu este o poveste dar evidentele la Casele de Pensii cam lasa de dorit.

2. Pensia de invaiditate a incetat la data cand ati indeplinit conditiile pentru pensie pentru limita de varsta.

3. Acum se va emite o noua decizie pentru noua pensie.
Dar totusi de ce nu am mai primit pensia pe luna februarie ?
1. Intrebati la Casa de Pensii sa va spuna motivul.

2. - Banuiesc ca este vorba de relacularea pensiei, emiterea unei alte decizii si aceasta ia timp.
- Veti primi si diferentele sau restantele din urma, de la data cand trebuia sa beneficiati de pensie pentru limita de varsta.
Trecerea la limita de varsta se face din oficiu. Cei care trec la limita de varsta - cu grupe de munca trebuie sa depuna cerere.
Pensia de invaliditate se primeste pana la trecerea la limita de varsta. Mergeti la casa de pensii si intrebati, poate trebuia sa va prezentati la comisia medicala (daca erati programata - vezi decizia de invaliditate).
Pana primiti decizia de limita de varsta pot trece si 5 sau 6 luni.