avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate klm0909

Activitate klm0909

Buna ziua,

Firma noastra este platitoare de imp. pe venit.
Daca in luna septembrie 2016 am depasit pragul de 100.000 eur cifra de afaceri, pentru trimestrul 3 (iulie-sept) platesc impozit pe venit sau impozit pe profit?

Multumesc!
Buna ziua,

Pot sa-mi deduc 100% TVA-ul aferent achizitiei unei masini daca am o societate la care sunt unic asociat si administrator, dar nu am angajati (agenti de vanzari)? Firma mea face comert online cu produse electronice, iar administratorul se ocupa de aprovizionare-vanzari.
Pot sa deduc doar 50% din TVA sau 100%?

Multumesc!
Buna ziua,

Odată cu noul Cod Fiscal, va fi implementată taxarea inversă (art. 331) pentru:
- furnizările de console de jocuri, tablete PC şi laptopuri;

alin(4) De aplicarea prevederilor prezentului articol sunt responsabili atât furnizorii, cât şi beneficiarii. Prin normele metodologice se stabilesc responsabilităţile părţilor implicate în situaţia în care nu s-a aplicat taxare inversă.

Stiti unde se gasesec aceste norme metodologice care fac referire la responsabilităţile părţilor implicate în situaţia în care nu s-a aplicat taxare inversă? As prefera sa nu aplic taxarea inversa la vanzarea acestor produse, ci sa colectez si sa platesc tva-ul aferent. Este gresit? Care sunt urmarile?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Avem un magazin online cu vanzari de laptopuri, iar conform codului fiscal, incapand cu 01.01.2016, pentru livrari de telefoane, laptopuri , tablete PC se aplica taxarea inversa, adica nu mai inscriu TVA-ul pe factura/nu il mai colectez si nici nu il mai datorez.

Art 331, alin 1 - Condiţia obligatorie pentru aplicarea taxării inverse este ca atât furnizorul, cât şi beneficiarul să fie înregistraţi în scopuri de TVA conform art. 316.

Art 331, alin 1 - Pe facturile emise pentru livrările de bunuri/prestările de servicii prevăzute la alin. (2) furnizorii/prestatorii nu vor înscrie taxa colectată aferentă. Beneficiarii vor determina taxa aferentă, care se va evidenţia în decontul prevăzut la art. 323, atât ca taxă colectată, cât şi ca taxă deductibilă. Beneficiarii au drept de deducere a taxei în limitele şi în condiţiile stabilite la art. 297-301.

Intrebari:
1. pe mine, furnizor, ar trebui sa ma intereseze daca beneficiarul cumpara laptopul pt revanzare sau pentru uz propriu?

2. beneficiarul are dreptul sa-si deduca TVA-ul indiferent de scopul achizitiei - revanzare sau uz propriu?

Buna ziua,

Multumesc pt raspunsul dvs. Am citit OUG nr. 28/1999 actualizata pe 8 mai 2015, care spune:

Art. 1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Art. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:

h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;

Obiectul nostru de activitate este 4791 - comertul cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet.

In 90% din cazuri livrarile se fac prin comis-voiajori (curier), catre clientii din afara orasului.

Dar, in 10% din cazuri livram produsele direct, catre clientii care locuiesc in acelasi oras cu noi. Aceste 10% din cazuri intra in exceptia prevazuta la art 2 - "cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine, pe bază de comandă" => fapt ce ar rezulta ca trebuie sa emitem bon fiscal?
Buna ziua,

Multumesc pt raspunsul dvs. Am citit OUG nr. 28/1999 actualizata pe 8 mai 2015, care spune:

Art. 1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Art. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:

h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;

Obiectul nostru de activitate este 4791 - comertul cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet.

In 90% din cazuri livrarile se fac prin comis-voiajori (curier), catre clientii din afara orasului.

Dar, in 10% din cazuri livram produsele direct, catre clientii care locuiesc in acelasi oras cu noi. Aceste 10% din cazuri intra in exceptia prevazuta la art 2 - "cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine, pe bază de comandă" => fapt ce ar rezulta ca trebuie sa emitem bon fiscal?
Buna ziua,
1. detin un magazin online de vanzare produse electronice si as dori sa stiu daca legislatia ma obliga sa emit bon fiscal pentru fiecare vanzare facuta catre persoane fizice sau pot sa emit doar factura+chitanta. Precizez ca 90% dintre livrari sunt facute prin intermediul curierului, care incaseaza banii pentru firma mea si ii vireaza in contul bancar.
2. 10% dintre livrarile catre persoane fizice le facem si personal, deplasandu-ne la domiciliul clientului. Putem emite doar factura+chitanta in acest caz?
3. care este legea care reglementeaza obligatia detinerii unei case de marcat?
4. vanzarea pe care o fac prin intermediul platformei online (fara a detine un magazin fizic) se considera comert cu amanuntul sau cu ridicata?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am facut o plata unui furnizor din afara UE pentru un echipament in suma de 2.000 USD. Pentru echipamentul respectiv, am negociat cu furnizorul sa-mi ofere gratuit softul de gestiune.
Pe factura primita, furnizorul a trecut valoarea echipamentului = 2.000 USD, valoarea softului cu + 400 USD si apoi cu - 400 USD, de unde rezulta ca mi-a oferit discount 100% pentru soft. Suma totala de plata conform facturii este 2.000 USD.
Intrebarea mea este daca, in momentul in care se face vama, va trebui sa platesc 24% si din suma de 400 USD, sau doar din suma de 2.000 USD.
Multumesc anticipat pentru suport!
Buna ziua,
Am facut o plata unui furnizor din afara UE pentru un echipament in suma de 2.000 USD. Pentru echipamentul respectiv, am negociat cu furnizorul sa-mi ofere gratuit softul de gestiune.
Pe factura primita, furnizorul a trecut valoarea echipamentului = 2.000 USD, valoarea softului cu + 400 USD si apoi cu - 400 USD, de unde rezulta ca mi-a oferit discount 100% pentru soft. Suma totala de plata conform facturii este 2.000 USD.
Intrebarea mea este daca, in momentul in care se face vama, va trebui sa platesc 24% si din suma de 400 USD, sau doar din suma de 2.000 USD.
Multumesc anticipat pentru suport!
Răspuns la discuția Deducere TVA masina
daca nu intocmesc deloc foaie de parcurs pot sa deduc 50% din tva masina si 50% tva din cheltuielile cu combustibilul?
la un control fiscal exista posibilitatea sa nu se accepte deducerea tva-ului in procent de 50% pe motiv ca utilizarea masinii nu se justifica pentru activitatea redusa a firmei? (cifra de afaceri pe an este de doar 20.000 lei si provine din servicii web + vanzare produse IT)