avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate AvaStefania

Activitate AvaStefania

Multumesc ! Le-am spus si mi-au spus ca daca doresc sa declar ceva oficial lor , daca nu , nu imi pot spune sursele . Si nu imi mai raspund . Intrebarea mea este daca am vreo sansa impotriva lor , daca voi castiga ceva din asta , sau ma lupt degeaba . Raul l-au facut deja , dar nu inteleg cum pot scoate asemenea aberatii fara nicio legatura.
Buna ziua!

Saptamana trecuta a avut loc o tragedie in familia mea. In ziare si la stiri a fost prezentata situatia. Cu exceptia catorva ziare locale, altele si cei de la stiri au scos informatii total gresite. Am intrebat si la politie , nu au declarat asa ceva . Nu ma deranjeaza ca au publicat , dar nu inteleg de unde au scos acele aberatii + date gresite cum ar fi ca ai mei s-au recasatorit , mutat , etc.
Cel mai tare ma cert cu cei de la Pro TV . Mi-au trimis un mesaj pompos cu pareri de rau , dar nu vor sa imi spuna de unde au sursele. Nu imi mai raspund. Este ceva ce as putea face ? Macar sa ii fac sa isi ceara scuze. Multumesc!
Multumesc frumos de raspuns. Dar se mai elibereaza , nu-i asa? Daca eu cer , ar trebui sa imi dea.
Buna ziua! Mi-am dat demisia in iunie anul acesta si am stat in preaviz pana in iulie. In luna august am primit actul care demonstreaza ca s-a incheiat contractul de munca si un alt act cu salariul meu de pe ultimele 6 luni . Am cerut nota de lichidare pentru ca mi-a fost ceruta la noul meu loc de munca. Mi-au spus ca nu se mai elibereaza acum , ca asa era pe timpuri . Nu vor sa imi dea nici macar un act in care sa scrie : Angajatul...nu are datorii la noi si nici noi la el. Nu inteleg de ce nu vor . Am predat tot , nu am nicio datorie si nici ei la mine . Singura neintelegere a fost ca mi-au pus impozit 0 timp de un an , dar eram studenta si trebuia sa platesc impozit. Dar au schimbat contractul. Nu se mai elibereaza acum nota de lichidare? Multumesc!
Daca lucrezi la o firma cu carte de munca, dar nu iti face medical(medicina muncii), este legal? Este un numar de zile fix pentru care se accepta sa lucrezi fara sa ai medical,sau nu se accepta nicio zi fara medicalul facut?
Răspuns la discuția Impozit pe venit programator
Buna ziua,
Revin din nou cu o intrebare. Astazi am vorbit la munca si mi-au spus ca nu stiau de aceasta lege ,si sa nu fac nimic , ramane asa, ca stiu ei ca nu e nicio problema,si e in avantajul meu. Maine expira contractul de 6 luni si vor sa il prelungim nedeterminat. Ce sa fac? Sa cer recalcularea salariului? Calculand impozitul pe un an si ceva, e mult pentru mine momentan.
Răspuns la discuția Impozit pe venit programator
Am inteles ! Multumesc frumos! Nu stiu ce sa fac atunci, nu inteleg de ce ar fi totusi vina mea.
Răspuns la discuția Impozit pe venit programator
Multumesc frumos de raspunsuri! Eu urmez facultatea de Automatica si Calculatoare,dar sunt abia anul II. Sunt scutita de impozit momentan,am intrebat-o pe secretara noastra si mi-a spus ca mi se aplica si mie si ca stie ea ce face. Daca primesc acesti bani in plus, este posibil sa am probleme /datorii vreodata? Ce sa fac in acest caz?
Buna ziua,

Sunt studenta si lucrez ca programator . Am impozit 0 % pe venit, datorita functiei mele in IT. Insa nu am studii superioare finalizate. Nu trebuie astfel sa platesc impozit?Intreb pentru ca atunci cand am fost la internshipuri(cu carte de munca) la alte companii,nu eram scutita. Nu vreau sa ma trezesc cu datorii.Multumesc!