avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate petre01

Activitate petre01

Pentru un Internship de 4 luni am dreptul la zile de concediu de odihna? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Discuție CASS
Daca realizez doar venituri din inchirierea locuintei sunt asigurat la CASS, deci benefeciez de consultatii/internari etc ca si pana acum? Aceasta contributie se vireaza automat odata cu plata impozitului pentru venituri din inchiriere, sau trebuie sa fac demersuri suplimentare? Precizez ca acest venit este destul de mic (200ron/luna) si platesc impozitul o data la 3 luni, anul acesta ar trebui in martie dar inca nu mi-a venit decizia de impunere.
Multumesc,
Petre
Discuție Infiintare PFA
Buna ziua, daca devin PFA pot pune mai multe obiecte de activitatea in actul de infiintare, in domenii diferite?
Daca o trec si pe sotia mea in acest act, poate desfasura aceleasi activitati ca mine (am citit in forum ca se poate, daca ma ajuta in desfasurarea activitatilor)? In caz afirmativ, activitatile trebuie desfasurate pentru aceeasi firma sau pot fi si pentru firme diferite, eventual in orase diferite? Daca nu se poate, e mai bine sa infiintam un SRL sau o AF?
Multumesc,
Petre
Buna ziua, am citit astazi ca o banca a fost data in judecata de clienti pentru introducerea unor comisioane (ex. comision administrare). Clientii au castigat, acest gen de comision fiind considerat ilegal. Acesti clienti s-au constituit intr-o asociatie (erau peste 500) si au apelat la o firma de avocatura.
In aceasta situatie ma aflu si eu, desi la alta banca. Am lucrat la acea banca, am luat un credit cu dobanda preferentiala. Cand am plecat din banca, mi-a crescut dobanda si s-a introdus acest comision de administrare, de 240 ron/luna, care este neschimbat pana astazi.
Cum pot proceda pentru a scapa de plata acestui comision, care, mai ales in situatia unor venituri mici, poate face diferenta intre a plati suma datorata la timp sau a inregistra intarzieri, putand duce chiar la executarea silita (am luat un credit de nevoi personale cu ipoteca)? Exista oare astfel de asociatii de clienti nemultumiti si la alte banci? In caz afirmativ, cum le pot contacta?
Cu deosebit respect,
Petre
Buna ziua, nu mai am un loc de munca si am depus dosarul pentru somaj. Am primit raspuns ca nu am acest drept, deoarece inregistrez venituri de 200 ron/luna din inchirierea unui apartament (din care platesc si impozit aproape 25 ron/lunar). Este legala aceasta decizie, avand in vederea ca realizez venituri mai mici decat indicatorul social de referinta (am citit ca acesta era de 500 ron in nov). Pe ce se bazeaza cei de la somaj, avand in vedere ca eu satisfac toate cerintele din Legea somajului?
Multumesc.