avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate Tadrian82

Activitate Tadrian82

Dar în cazul importului de tutun exista taxa de autorizare menționat în Legea nr 148 anexa 16 ?
Sunt angajat la un restaurant și beneficiez de șomaj tehnic din luna martie în luna aprilie am început o colaborare cu un cămin de bătrâni și am semnat un contract part Time (2ore)..... Întrebarea e șomajul tehnic cu contractul part Time se bat cap în cap? :)
Am si eu o situatie asemanatoare. Legea este valabila chiar daca teava de canal este ingropata sub drumul de sevitute pe care lam mostenit o data cu cumparatea apartamentelor, Teava de canal este pusa de constructorul blocului, mentionez ca avaria este situata undeva pe drumul de servitute nu in strada principala.
Multumesc anticipat!

Juri 1 a scris:

pentru conductele de alimentare cu apa, societatea furnizoare are in proprietate/administrare partea de pana la bransament (apometru), iar de la bransament in interiorul condominiului (bloc, scara) este proprietatea comuna si indiviza a proprietarilor de partamente.
pentru conductele de canalizare, este similar: din condominiu pana la deversare (canal) apartine proprietarilor, de la deversare apartine societatii care presteaza serviciul de canalizare

Societatea pe care intentionez sa o infiintez nu va face plasare si nici angajare temporara doar o intermediere.
Contractele de munca vor fi incheiate pe perioada determinata (4-8 durata unui eveniment), contractul si conditiile se vor incheia/stabili direct intre angajat si angajator.
Societatea pe care intentionez sa o infiintez va furniza CV-urile si datele de contact, si va sustine o intalnire preliminara.
Angajatorul va efectua toate formele legale de angajare pe perioada evenimentului.
Intre angajat si societatea pe care intentionez sa o infiintez nu va exista o relatie.
Sa realizat un website pentru toti cei care activeaza, au activat sau vor sa activeze in DomeniulHoreca( Barmani, ospatari, bucatari, picol, hostess, etc). Acestia au posibilitatea sa isi mareasca veniturile muncind la diverse evenimente.
Tot ce trebuie sa faca este sa isi creeze un cont pe website ( nume, prenume, poza, experienta cv, specializare, e-mail, nr tel. etc). Aceste conturi pot fi vizionate de catre potentialii angajatori mai putin adresa de e-mail sau nr tel.
Societatea pe care intentionez sa o infiintez va fi mandatarul angajatorului. Intre angajator si societate se va incheia un contract de mandat in vederea reprezentarii pentru selectarea de personal si sustinerea unei intalniri preliminare.
Societatea va ajuta angajatii sa negocieze cu angajatorul suma dorita in urma serviciilor prestate.
Societatea va percepe comision de la angajatori in functie de nr personalul selectat.
Intrebarea mea este pe ce Cod caen sa infiintez societatea avand in vedere faptul ca nu am studii superioare si nici nu imi permit o garantie de 25 de salarii ca sa devin agent de plasare a fortei de munca.
Singurul lucru pe care il pot face este un contract de colaborare intre societate si un cabinet de psihologie.
Multumesc anticipat!
Cu stima,
Tenderenco adrian

Pasii au fost urmatorii:
Am ales mobila, am facut niste schite la ea dupa care m-i sau dat niste copii, mi au mai dat si o copie la comanda interna(comanda interna este stampilata,semnata si detine toate datele firmei) in care se stipuleaza cum trebuie sa fie mobila material, culoare, metraj,etc apoi au cerut un avans de 30% urmand ca restul sumei sa il achit cu o zi inainte de livrarea marfii sau posibil chiar si in aceeasi zi, mentionand ca dupa achitarea sumei integrala ca si garantie a mea este factura, chitanta si garantia marfii.( Firma de mobila functioneaza din 2002 si are 4 Showroom-uri in bucuresti)

Duminica ar trebui sa ma duc sa le achit toata mobila si sa astept luni sa o primesc si sa mi o monteze, ma gandesc ca as putea avea surprize neplacute in cel mai rau caz sa nu imi trimita mobila, sa vina deteriorata sau sa nu corespunda cu calitatea pe care am cerut o ce pot face in cazul asta sunt acoperit legal comform actelor pe care acestia mi le dau respectiv factura, chitanta, garantia marfii si schita mobilei cu comanda interna?




Buna ziua, m am lovit de o situatie si nu stiu cum sa procedez:

Am comandat mobila de la o firma am dat un avans de 30% mi sa dat chitanta cu bonul si o copie a comenzii interne a marfii, acum m au sunat si mi au spus ca mobila e gata si ca ar trebui sa vin sa le achit diferenta de bani inainte sa imi livreze marfa, i am intrebat daca incheem si un contract in momentul achitarii si mi au spus ca ei nu fac contracte ci imi pot da doar factura cu chitanta si contractul de garantie, este in regula?